Gelecekte hangi iş kollarını yapay zeka yapacak?

Önümüzdeki 25 yıl içinde günümüzdeki mesleklerin yüzde 47’sinin ortadan kalkacağı öngörülüyor. Bu tahmin, ekonominin niteliğinin de bugüne kadar hiç olmadığı kadar değişeceği anlamına gelmektedir. Birçok araştırma, yapay zekanın yaygınlaşması sonucunda ulaştırma, telefonla satış, sigortacılık, bankacılık ve muhasebe başta olmak üzere birçok iş alanında büyük istihdam kayıpları yaşanacağını açıkça gösteriyor.

Teknolojik gelişmelerin belirli meslekleri ortadan kaldırmasına tarihte sıklıkla rastlansa da yapay zekanın özelliği çok daha büyük kitleleri, hatta belirli sınıfları ortadan kaldıracak olması noktasında ortaya çıkıyor.

113

Homo Sapiens yazarı Yuval Noah Harari bu konuda çarpıcı görüşleri ile dikkat çekiyor. Harari’ye göre yakın gelecekteki yeni endüstri devrimini yakalayamayan uluslar, alt tür olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Harari, Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi kitabında önümüzdeki 2030 yılının çok kritik olduğunu iddia ediyor. Ve tehlikeli olarak gelecekte ekonomik eşitsizlik, insanlığı biyolojik eşitsizliğe de götürebilir. Çünkü ortaya çıkacak sistem, gereksizler sınıfını ortaya çıkaracak. Harari’ye göre gereksizler sınıfı ne yapacağını ve nasıl yaşayacağını bilemeyen bir kitleyi meydana getirecek. Bu insanlar sevdiklerinin gözünün de değil, ekonomi ve ordu açısından gereksiz insanlar olacak.

213

Harari’ye göre 20. yüzyılın sonuna dek insan özellikle ekonomik ve askeri olarak sistem için gerekliydi. Devletler savaşta ve ekonomik üretimde yer alacak insana gerek duyuyorlardı. Bu noktada insanın sisteme faydası olmadığı durumda ne olacağı duruyor. Örneğin kendi kendine giden arabalar taksi şoförlerinin işini ellerinden alabilir. Bir taksi şoförü 50 yaşından sonra sanal gerçeklik oyunu dizayn edemeyeceğine göre ekonomik dönüşümün şimdiden başlatılması gerekiyor.

İŞ KAYBININ MEYDANA GELECEĞİ ALANLAR VE YÜZDELERİ

413