Geleceğin meslekleri

Teknoloji ilerledikçe belirli meslek grupları da güncelliğini yitiriyor. Ancak diğer yandan ilerleyen teknoloji farklı meslek gruplarının da oluşmasını sağlıyor. Mesela 2000'lerin başında Blockchain uzmanı diye bir meslek yoktu. Şu anda bu tür meslekler kulağa hiç de yabancı değil. Tahmin edilenlere göre gelecekte farklı meslek grupları ve isimleri de ortaya çıkacak...

3D ÜRETİM MÜHENDİSİ 

3 boyutlu yazıcılar herkesin ulaşabileceği ve hemen herşeyi üretebileceği bir ürün geliştirme ürünü. Tabi bunu yapmayı bilenlerde haliyle mühendisler. 3D üretim mühendisliği gelecekte üretimi seri üretimden kurtarıp kişiselleştirebilir bir hale getirecek ve hem çok seri hem de daha maliyetli üretim sağlıyor. 

111

İNSAN DNA PROGRAMCISI (BİO-TEKNOLOG) 

DNA çalışmaları yaparak daha güçlü, hastalıklara daha dayanıklı hatta ölümsüz insan yaratmayı amaçlayan bu çalışmalar gelecekte daha önem kazanacak ve elbette insan DNA programcılığı geleceğin mesleklerleri arasında yerini alacağı düşünülüyor.

211

VERİ ANALİSTİ

Günümüzde oldukça önemli olan veri analistleri özellikle büyük veri konusunda yaptıkları çalışmalar ve gelişen teknolojilerle önem kazanmaya devam ediyorlar. Gelecekte internet of things (nesnelerin interneti), big data (büyük veri) gibi teknolojilerin bu uzmanlara duyulan ihtiyacı artırması kesin gözüyle görülüyor.

DİJİTAL REHABİLİTASYON UZMANI (DANIŞMAN) 

Sosyal medyayı kullanmak bilgiye bizi hızlı götürürken aslında zamanla alışkan sonra da bağımlı ve hastası oluyoruz. Mutlu olmadığımız halde mutlu süsü vermek bizi sosyal medyada pozitif gösterse de aslında gerçek yüzümüz değil. Eski insanlara bir bakın, daha mutlulardı. Gelecekte teknoloji kullanımının giderek artacağını düşünürsek insanlar teknoloji detoksu yapmak isteyeceklerdir. Bu işin uzmanları da gerekli eğitime ve donanıma sahip olduğu akla gelince çok ihtiyaç duyulacak bir hizmet gibi duruyor.

411