Geleceğin en alışılmadık araçları

Son on yıllık süreçte inovasyonun kazandığı hız takip edilemeyecek bir boyuta ulaşmış durumda. Neredeyse her yeni güne farklı tasarımlar, bir öncekinin üzerine koymuş teknolojilerle tanışıyoruz. İnovasyonun söz konusu hızı ile teknolojik gelişimin büyük devinim gösterdiği alanlardan biri de araç sanayisi oldu. Sizlere bu haberimizde gelecek yıllarda birçok insanın kullanacağı en alışılmadık araçları tanıtacağız.

EDWARD DIWHEEL

EDWARD DIWHEEL, son derece alışılmadık bir araçtır. Günümüzde neredeyse her yerde elektrikli araçlar var ama hepsi aşağı yukarı birbirine benziyor. Avustralya’daki üniversite öğrencileri çoğunluktan ayrılmaya ve yeni bir araç yapmaya karar verdiler. Buluşlarının iki tane kocaman tekerleği var, bu tekerlekler koltuğun altındaki elektrikli motorlar sayesinde çalışıyorlar. 

120

Araba ilk test edildiğinde hareket sırasında koltuğun sürekli olarak yanına eksende döndüğü fark edilmiş. Eğer bir insan, aracı sadece bir kaç kez kullanmak istiyorsa koltuğun sallanıyor olması tasarımın ilginç bir özelliği olarak görülebilir fakat araç gerçekten kullanılmak isteniyorsa kullanıcı kronik bir deniz tutması yaşayabilir. Bu yüzden tasarımcılar aracın yapımında özel bir stabilizasyon sistemi kullanmışlar. Aynı zamanda dönen koltuğu sayesinde değişik bir sürüş yaşanıyor.

220

JETFOİLER HYDROFOILTasarımcılarının JETFOİLER ismini verdiği araç, müthiş bir sörf deneyimi sunuyor. Tahtayı hızlandıran elektrikli motorun gücüyle denizaltı kanatları suya giriyor ve böylece kullanan kişi adeta suyun üzerinden uçabiliyor.

Bu şekilde sörf yapmak oldukça basit ve herkesin başarabileceği bir deneyim. Uzaktan kumandası sayesinde aracın hızını siz kontrol edebiliyorsunuz. Araç maksimum hızına ulaştığı vakit kullanıcı arkaya doğru yaslanıyor ve sörf tahtası sudan yukarı yükseliyor. 


420