Geçmişten günümüze siyasiler

Ekranlarda gördüğümüz, gazetelerde okuduğumuz ve radyolarda dinlediğimiz devlet adamlarının yaşlarıyla, kişisel hayatlarıyla ve ekranlara yansımayanlarla birlikte.

Recep Tayyip Erdoğan

65 yaşında olan Recep Tayyip Erdoğan, genç yaşlarından beri siyasetle ilgileniyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanı olan Erdoğan, Türkiye’nin 12’inci ve günümüzdeki Cumhurbaşkanıdır. Emine Erdoğan ile evli olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ahmet Burak, Necmettin Bilal, Sümeyye ve Esra Erdoğan adlarında 4 çocuğu vardır.

17

Devlet Bahçeli

71 yaşında olan Devlet Bahçeli, Osmaniye’de Fettahoğlulları olarak bilinen genç bir aileye mensuptur. Orta öğretimini İstanbul’da tamamlayan Bahçeli, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden) tamamlamıştır. Türki ekonomist ve siyasetçi olan Bahçeli, 1997 yılından beri üstlenmiş olduğu Milliyetçi Harekat Partisi Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

27

Kemal Kılıçdaroğlu

70 yaşında olan Kemal Kılıçdaroğlu, Türk siyasetçi, bürokrat ve Cumhuriyet Halk Parti’si genel başkanıdır. Ortaöğretimini Elazığ Ticaret Lisesi′nde 1967′de tamamlayan Kılıçdaroğlu, 1971 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. O tarihten devlet kurumlarında farklı kademelerde çalışan Kılıçdaroğlu, 2002 yılında CHP’den İstanbul Milletvekili adayı olarak meclise girdi. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı’nda, 1249 delegeden 1200’ünün imzasını alarak ve tek aday olarak girdiği kurultayda geçerli 1189 oyun tamamını alarak CHP’nin 7. genel başkanı oldu. Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, Kerem, Zeynep, Aslı Kılıçdaroğlu Nadir isimlerinde 3 çocuk babasıdır.

Binali Yıldırım

1955 doğumlu, 63 yaşında olan Binali Yıldırım Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1 Kasım 2015 yılına kadar devlet kadrolarında görev alan Yıldırım, 1 Kasım 2015 seçimlerinde İzmir Milletvekili seçildi. 24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Ulaştırma Bakanı olarak görevlendirildi. Türk siyasetçi ve mühendis olan Yıldırım, Türkiye’nin 27. ve son başbakanı, 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı ve AK Parti'nin üçüncü genel başkanıdır. Evli ve 3 çocuk sahibi olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

47