Koronavirüs testi pozitif çıkan anne bebeğini emzirebilir mi?

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19), gebelik sürecindeki anne adaylarını ve yeni doğum yapan anneleri tedirgin etmeye devam ediyor. Peki, gebelik sürecinde koronavirüsten korunmak için neler yapılmalı? Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi? Koronavirüs taşıyan bir anne bebeğini emzirebilir mi?

Çin’in Wuhan kentinden dünyanın 120 ülkesine yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19), binlerce insanın ölümüne neden oldu.
 
Çin dışında en çok İran ve İtalya’da ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), dünyanın dört bir yanında korku ve paniğe de neden olmaya devam ediyor.

Peki yeni tip koronavirüs, anne ve bebeği etkiler mi?
 
Acıbadem Altunizade Hastanesi Riskli Gebelik Uzmanı, (Perinatolog) Doç. Dr. Oktay Kaymak, “Geçmişte hem Koronavirüs ailesine mensup SARS ve MERS, hem de influenza gibi solunum yolunu tutan virüslerin hamilelikte çok daha ağır sonuçları olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.

GEBELİK SÜRECİNDE KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI?
 
Doç. Dr. Kaymak, gebelik sürecinde yeni tip koronavirüsten korunmak için; Bilgi kirliliğinden uzak durmayı, teması azaltmayı, bol sıvı tüketmeyi, sağlık beslenmeyi, boğaz bölgesini soğuktan korumayı ve egzersiz yapmayı öneriyor.

KORONAVİRÜS OLAN ANNELER EMZİREBİLİR Mİ?
 
Doç. Dr. Oktay Kaymak, koronavirüsün anne sütüne geçtiğine dair bir bilimsel kanıt olmadığının altını çizerek, hijyen kurallarına dikkat edilmesini önerdi.
 
Doç. Dr. Kaymak, “Coronavirüs tanısı olan annenin bebeğini emzirmesine ara vermesi tıbben önerilmiyor. Fakat emzirme sırasında dikkatli olunarak, gerekli hijyen kurallarına uyulması veya anne sütünün sağılarak enfekte olmayan bir kişi tarafından bebeğe verilmesi önerilmektedir” diyor.

Bu sırada enfekte olan anne ile temas eden kişilerin hijyen kuralları dahilinde sütü alması büyük önem taşıyor.