İsrail hastaneleri hedef almaya devam ediyor: Her geçen gün can kaybı artıyor

İsrail, hastanelere sığınan binlerce kişiyi hedef almaya devam ediyor. Gazze'nin en büyük hastanesi olan El Şifa Hastanesi ve civarında saldırılar sürüyor.

El Şifa hastanesi İsrail tarafından saldırılara uğruyor. İsrail saldırısı altındaki hastanede elektrik kesik durumda. Mevcut jeneratörlerin çalıştırılması için ise benzin kalmadığı belirtildi. Bu durum, hastanedeki binlerce kişinin hayatını riske atıyor. Hastanenin müdürü Dr. Muhammed Abu Salamiya, savaş yokken buranın Gazze'deki en iyi hastane olduğunu belirtti. Buranın dünyada da tanınmış bir eğitim ve araştırma hastane olduğu ve tüm uzmanlıkların bulunduğu söyleniyor.

111

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, El Şifa Hastanesi'nin "mezarlığa döndüğü" belirtildi. DSÖ Sözcüsü, elektrik kesintisi ve yakıt kıtlığı nedeniyle onlarca prematüre bebeğin artık kuvözde tutulamadığını ve 45'e yakın böbrek hastasının diyalize bağlanamadığını aktardı.

211

Hastane yönetimine göre, hasta sayısı her gün değişiklik gösteriyor. 13 Kasım'da yatan hasta sayısı tahmini 650 civarı, diyaliz tedavisi gören kişi sayısı ise 50 idi. 36 bebek küvözde kalıyor, 26 kişi ise yoğun bakımda kalıyordu. Gazze genelinde evlerini terk etmek zorunda kalan 5 bin kişi de hastaneye sığınmıştı.

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e saldırısından bir hafta sonra, on binlerce kişi hastanelere sığındı. O günlerde civardaki insan sayısı 60 bine kadar çıkmıştı. Ancak hastane yerleşkesi çevresindeki saldırılar arttığından beri bu sayı birkaç bin kişiye kadar indi.

411