Gaffar Okkan Kimdir?

Diyarbakır halkının ''Gaffar babası'' olarak anılan Gaffar Okkan'ın şehit edilmesinin üzerinden tam 19 yıl geçti ancak Türk halkı onu hiç unutmadı.

Doğu'da faili meçhul cinayetlerin art arda yaşandığı, hükümet ile halkın arasının geri dönülmez şekilde açıldığı dönemde Diyarbakır’a bir polis müdürü atandı. Halkla emniyet güçlerinin göz göze bile gelmek istemediği 1997’de göreve başlayan Gaffar Okkan, kısa bir süre içinde Diyarbakır halkının gönlünü fethetti.

Daha şehre geldiği ilk günlerde, sivil kıyafetleri ile halkın arasına karışan Okkan, halk ile arasına hiçbir zaman mesafe koymadı. Futbol sevdasını sıkı bir Diyarbakırspor taraftarı olarak sürdüren Okkan, halkla birlikte futbol müsabakalarına katıldı ve oyuncular gol attığında onlara sarıldı. Yapmış olduğu tüm çalışmalarla, araya bürokratik bir mesafe koymak yerine insanları kazanmayı tercih etti ve Diyarbakır halkının ‘’Gaffar babası’’ oldu.

Görev süresince Hizbullah'a karşı verilen mücadelede de önemli roller üstlenen Okkan, adeta örgütü bitirme noktasına getirdi. 1998 ve 1999 yıllarında düzenlenen operasyonlarda birçok Hizbullah üyesi yakalandı ve aynı zamanda 30'a yakın faili meçhul cinayet aydınlığa kavuştu.

Bu sebeple Okkan’ın aldığı tehditler artmıştı ki, kaçınılmaz olan gerçekleşti.. Gaffar Okkan, polis araçlarıyla ilerlerken şehrin ışıkları birden söndü ve Okkan’ın arabası kalaşnikof tüfekleriyle tarandı. Diyarbakır’da zaman o an durdu. Diyarbakır halkı Gaffar babasını kaybetmişti. Vedası ile sarsılan tüm Diyarbakırlı esnaflar, şehirde kepenk kapattı ve cenaze törenine koştu.

Suikastı kendisine yapılan geniş çaplı operasyonlar sebebiyle Hizbullah’ın yaptığı öğrenildi. Ve şimdi şehit edilmesinin üzerinden tam 19 yıl geçti ancak Türkiye, Gaffar Okkan’ı hiç unutmadı. Okkan’ı öldürenler belki hikayenin o akşam bittiğini düşündü ama bekledikleri gibi olmadı..

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.