Boric: “Şili halkının ürettiği zenginliği yeniden dağıtmamız gerekiyor”

Şili’nin yeni Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevi devraldıktan sonra yaptığı ilk konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

Şili’nin en genç Devlet Başkanı Boric, başkent Santiago’daki La Moneda Devlet Başkanlığı Sarayı balkonundan kendisini destekleyen kalabalığa konuşma yaptı.

Kendisini destekleyenlere hitap eden Boric, “Şili halkı bu sürecin baş kahramanıdır. Sizin gösterileriniz olmasaydı, bugün burada olmazdık. Buraya makam doldurmaya, kendi aramızda eğlenmeye gelmedik. Ülkemizde yaşamı daha iyiye götürme sözü ile buraya beden ve ruh olarak birleşmeye geldik” şeklinde konuştu.

Boric, “Tüm Şilililerin başkanı olacağım ve yapıcı eleştirilere her zaman kulak vereceğim. Farklı görüşte olma hakkı ve özgürlüğü her zaman garanti altında olacak” dedi.

Ekonominin kırgın olduğuna dikkat çeken Şili Devlet Başkanı, “Ülkemizin gelişmesi gerekiyor. Zenginliğin yeniden dağıtımı olmazsa ve sadece az bir kesimde yoğunlaşırsa, barışı sağlamak zor olur” diye konuştu. Boric, “Şili halkının ürettiği zenginliği yeniden dağıtmamız gerekiyor” dedi.

Uluslararası alana şiddet ve savaşın damga vurduğunu belirten Şili Devlet Başkanı, “Bu konuda çok net olmam gerekiyor. İhlal eden hükümetlerin rengi ne olursa olsun Şili her zaman insan haklarına saygıyı destekleyecektir” ifadelerini kullandı.

Boric ayrıca, “Kendimizi asla herhangi bir güce tabi kılmadan ve halklar arasındaki iş birliğini her zaman koruyarak, uluslararası düzeyde siyasi bağımsızlık uygulayacağız” diye konuştu.