G7 öncesinde dünya liderlerine "acil eylem" çağrısı

Küresel ekonominin önemli sorunlarının ele alındığı gayriresmi bir forum olan G7 (Group of Seven) öncesinde dünya liderlerinin dikkatini küresel iklim krizine çekmek amacıyla kritik bir adım atıldı.

10 Haziran 2021'de İngiltere'de düzenlenecek olan G7 zirvesine ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada devlet başkanları ve bürokratlar katılacak. 

Çevrimiçi toplantıların da düzenleneceği G7 zirvesi öncesinde iklim değişikliğine de dikkat çekmek amacıyla 126 Nobel Ödüllü isim bir araya geldi. 

Nobel Ödüllü isimler tarafından imzalanan “Gezegenimiz, Geleceğimiz: Acil Bir Eylem Çağrısı” başlıklı bildiri, BM genel sekreteri başta olmak üzere G7 ülkelerinin liderleri ile paylaşıldı. 

İklim değişikliği, biyoçeşitlilik, teknolojik dönüşüm ve eşitsizliğe dikkat çekilen bildiride, araştırma ve öneriler yer alıyor. 

Dünyanın önümüzdeki on yılında yapılması gerekenlere dair kritik adımların yer aldığı bildiri, herkes için sürdürülebilir ve müreffeh bir yaşam öngörüyor.