G7 ülkeleri, Rusya’dan petrol ithalatını durdurma kararı aldı

G7 ülkeleri, Moskova hükümetine yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini açıkladı.

Beyaz Saray, G7 liderlerinin bugün çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin de katılımıyla düzenledikleri zirve sonrası yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Moskova’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımlar belirtildi.

Liderlerin, Ukrayna’yı müzakere masasında ve sahada destekleyemeye devam edecekleri ifade edilen açıklamada, Moskova’ya bugüne kadar uygulanan yaptırımların ülkenin son 15 yılda elde ettiği kazanımları yok ettiği belirtildi.

Açıklamada, Rusya’ya yönelik ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin bugün yeni bir yaptırım paketi üzerine anlaştığı kaydedilirken, ABD’nin Rusya devletinin tamamen ya da kısmen kontrolü altındaki üç televizyonuna yaptırım getireceği aktarıldı.

Söz konusu televizyonların Channel One Russia, Russia-1 ve NTV Yayın Şirketi olduğu belirtildi.

Diğer yandan ABD’nin şu anda Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığının hatırlatıldığı açıklamada, G7 ülkelerinin de bugün Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceği ya da tamamen yasaklayacağı ifade edildi.

Ayrıca Washington’un, Rusya’dan ahşap malzemeler, endüstriyel motorlar, fanlar, havalandırma ekipmanları dozerler gibi ürünlerin ithalatına yeni kısıtlamalar getireceği, Rus askeri yetkililere de vize kısıtlaması koyacağı kaydedildi.