G7'den teknoloji devlerine en az yüzde 15 vergi kararı çıktı

İngiltere'de ABD Başkanı Joe Biden!ın da katılımıyla gerçekleştirilen G7 zirvesinden teknoloji devlerine ek vergi kararı çıktı. İngiltere'nin başkenti Londra'daki G7 zirvesinde Google, Apple ve Amazon gibi çok uluslu şirketlere en az yüzde 15 uygulanması konusunda mutabakata varıldı.

Dünya ekonomisinin lokomotif ülkeleri Kanada, ABD, İtalya, İngiltere, Fransa, Japonya ve Almanya'dan yetkililer, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen G7 zirvesinde bir araya geldi. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın da ilk yurtdışı seyahati olan zirvede toplantılara İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak başkanlık yaptı. 

Zirvede, Google, Apple ve Amazon gibi çok uluslu şirketlere en az yüzde 15 vergi uygulanması kararı çıktı. G20 zirvesinde maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile Venedik'te ayrıntıları belirlenecek olan karara ilişkin teknoloji devlerinden henüz bir açıklama gelmedi. 

Alınan karar doğrultusunda çokuluslu şirketlerin merkezlerinin bulunduğu bölgelere göre değil, iş yaptıkları yerlere göre vergilendirilmesi planlanıyor.