G-20 Zirvesi sonrası dolarda sert düşüş!

Tüm dünya tarafından yakından takip edilen G-20 Liderler Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesinin ardından Amerikan dolarında sert bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.

G-20 Zirvesi sonrası dolarda sert düşüş!

Tüm dünya tarafından yakından takip edilen G20 Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesinin ardından Amerikan dolarında sert bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.

İstanbul seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden dış politikaya odaklandı. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu dünyanın en büyük 20 ekonomisinin devlet başkanları ‘’G-20 Liderler Zirvesi’’ kapsamında Japonya’nın Osaka kentinde bir araya geldi. Kritik zirvede Türkiye’yi ve dünyayı yakından ilgilendiren görüşmeler yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesini elbette iki ülkenin ekonomik ilişkileri oluşturuyordu. İki liderin bir araya geldiği görüşmenin ardından ise, Amerikan dolarında sert bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Haziran ayının son işlem günü olan 30 Haziran'da 5.75 seviyesinde kapanan dolar, 1 Temmuz’da güne 5.71 seviyelerinde bir düşüşle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın G-20 zirvesinde yaptığı görüşme sonrası yapılan açıklamaların, belli oranda piyasaları rahatlattığı görüldü.

ABD'nin olası yaptırımları

S-400 hava savunma sistemlerinin, Temmuz ayında Türkiye’ye geleceğinin açıklanmasının ardından döviz kurlarındaki dengesizlik uzun süredir rayına oturmamıştı. Söz konusu Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından düşüşe geçen dolar kuru, ekonomi uzmanları tarafından olumlu biçimde yorumlandı. Konunun uzmanları aynı zamanda, S-400’ler konusunun nasıl çözüleceğine ilişkin gelecek sinyallerinin piyasada yönü belirleyeceğini belirtiyor.

ABD Başkanı Trump’ın Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret etme ihtimalide kulislerde konuşulan bir diğer bilgi. Trump’ın bu ziyareti ülke ekonomimizin gidişatına etki edecek önemli bir konu. Söz konusu ziyaret ve olumlu seyreden ikili ilişkiler kapsamında, Türkiye’nin S-400’ler nedeniyle ABD’de oluşan kaygıları giderecek adımlar atması piyasalara olumlu yansıyacak.