G-20 liderleri Afganistan gündemi ile toplanacak

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından insan hakları ile sık sık gündeme gelen Afganistan, G-20 Liderler Zirvesi'nin ana gündemi olacak.

Ağustos ayında Kabil'i ele geçiren Taliban, Afganistan'da hakimiyetini ilan etmişti. Ekonomik ve insani krizler ile gündeme gelen ülkede, ihtiyaçların karşılanması için çalışmalar da sürdürülüyor. 

Geçmiş yıllarda Afganistan devlet harcamalarının yüzde 75'i uluslararası yardımlar ile karşılanırken, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından Batılı devletler ve uluslararası kuruluşlar tüm fonları kesmiş, varlıklarını dondurmuştu. 

G-20 Liderler Zirvesi'nin ana gündemini oluşturacak olan Afganistan için Batılı devletlerin harekete geçmesi bekleniyor. 

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin ev sahipliği yapacağı G-20 Liderler Zirvesi'ne BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin katılması bekleniyor. 

AP'de yer alan habere göre, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, Afganistan'ın çöküşün eşiğinde olduğunu belirterek, “Bugün, insani bir felaketi önlemek için Afgan nüfusuna doğrudan destek vermek için kalibre edilmiş bir yaklaşıma sahip olmakla birlikte, Taliban'ı kesinlikle tanımadık” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'da bankaların kapandığını ve birçok bölgede sağlık başta olmak üzere temel hizmetlerin askıya alındığını vurgulayarak, insani krizin deirnleştiği uyarısı yaptı. Guterres, "Taliban yanlış davrandığı için Afgan halkı toplu bir cezaya çarptırılamaz" ifadelerini kullandı.