CDU'nun yeni lideri Friedrich Merz oldu

Hristiyan Demokrat Parti, Angela Merkel'in ardından yeni başkanını seçti. Delegelerin yüzde 94.6'sını alan Friedrich Merz, partinin yeni başkanı oldu.

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti, yeni liderini seçti. Çevrim içi olarak düzenlenen parti kongresinde oy kullanan 983 delegeden %94,6'sının onayını alan Friedrich Merz partinin yeni lideri oldu. 

Aralık ayında parti üyeleri arasında yapılan oylamada iki merkezci adayı yenerek %62,1'sini alan Merz'in başkanlığı son oylama ile onaylanmış oldu. 

Merz oylama öncesinde bir adaylık konuşması yapan Merz, Sosyal Demokrat Partili başbakan Olaf Scholz’u ataletle suçladı. Almanya'nın en büyük muhalefet partisi konumuna geçen CDU'nun yeni lideri 66 yaşındaki Merz, partinin birliğini yeniden kazanması ve duruşunu yeni bir platformda netleştirmesi gerektiğini söyledi. Hristiyan Demokrat Birliği'nin "ağır bir yenilgi" yaşadığını ancak "kendisine olan güvenini kaybetmediğini" söyledi.

Merz, CDU'nun kendisini sadece muhalefet olarak değil, "yarının hükümeti" olarak konumlandıracağını söyledi.

Gençlik yıllarından beri Hrıstiyan Demokrat Birlik partisi içinde yer alan Merz, ülkenin en bilinen siyasetçilerinden birisi. Parti içerisinde Merkel'in politikalarına karşı olan vekiller arasında olan Merz, 1989-1994 yılları arasında Avrupa Parlamentosu üyeliği, 1994-2009 yılları arasında Federal Meclis milletvekilliği yaptı. 2000-2002 yılları arasında Hrıstiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) meclis grup başkanlığını yürüttü.