Fransızların yüzde 75’i Macron’a karşı

Geçen yılın son ayında Fransa’da başlayan emeklilik reformu protestoları hayatı durma noktasına getirmişti. Bunun akabinde özel bir araştırma kurumunun Fransa'da yaptığı anket, halkın yarısından fazlasının Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformunun geri çekilmesini veya üzerinde değişiklik yapılmasını istediğini ortaya koydu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı başkent Paris başta olmak üzere sendikaların çağrısı üzerine ülke genelinde sokaklara inen on binlerce kişi, reform girişimini protesto etmişti. Fransa İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde başlayan protestolara 76 bininin Paris’te olmak üzere 615 bin kişinin katıldığını paylaştı. İçişleri Bakanlığı’nın paylaştığı verilerin aksine Fransa’nın en büyük iş sendikalarından olan Genel İş Konfederasyonu (CGT) 350 bini Paris'te olmak üzere ülkedeki eylemlerde 1,8 milyon kişinin yer aldığını bildirdi.

Hayatı durma noktasına getiren emeklilik reformu protestoları devam ederken Odoxa-Dentsu Consulting araştırma kuruluşunun France Info ve Le Figaro gazetesi için yaptığı ankette, söz konusu reforma karşı grev yapanları haklı bulanların oranı yüzde 61 olarak belirlendi. 

Diğer taraftan Fransızların yüzde 75'i hükümetin emeklilik reformunu geri çekmesini veya üzerinde değişiklik yapmasını istiyor. Ayrıca ankete katılanların yüzde 46'sı işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Fransa’nın en uzun grevlerinden biri olan protestolarda göstericiler, emeklilik reformu geri çekilene kadar sokakları terk etmeyeceklerini açıkladı. Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikalar reformun geri çekilmesi için ısrar ediyor. Diğer taraftan Genel İş Konfederasyonu, 7-10 Ocak tarihlerinde ülkedeki 8 rafinerinin giriş ve çıkışlarında blokaj eylemi yapılması ve 9 Ocak'ta yeniden gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Sarı Yelekliler protestoları: Giydikleri yüksek görünürlüklü yelekler nedeniyle Sarı Yelekliler adı verilen muhalif hareket, 17 Kasım'da akaryakıt vergilerindeki zamma tepki olarak kırsal kesimde başladı. Daha sonra eylemler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un politikalarına ve yönetim tarzına karşı daha geniş kapsamlı protesto gösterilerine dönüştü. Eylemleri yasal olarak daha önceden bildirme zorunluluğu olan göstericiler bu kurala uymadı, başkent Paris ile diğer büyük kentlerde polisle çatıştı. Haftalar süren gösteriler ve şiddet olaylarının ardından Cumhurbaşkanı Macron Aralık ayı ortasında, tepki çeken zamları iptal etti.

 

EMEKLİLİK REFORMU

Sarı Yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, Macron hükümetinin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlatmıştı. Hayatı durma noktasına getiren gösterilerin ilk gününde sokağa dökülenlerin sayısı 800 bini bulmuştu.

Emeklilik reformuna yönelik protestolar devam ederken açıklamalarda bulunan Fransa Başkan’ı Edouard Philippe, emeklilik sistemine tek bir düzen getirileceğini, çeşitli sektörlere tanınan ayrıcalıkların ve 42 emeklilik türünün peyderpey kaldırılacağını ifade etmişti. Emekli maaşının en az 1000 Euro olacağını dile getiren Philippe, "Emeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975'ten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek." belirtmişti.

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, nakliye şoförleri, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF ve otomotiv üreticisi Renault personeli ile rafineri çalışanları bulunuyor.