Fransız silah şirketlerine Yemen savaşı nedeniyle dava açıldı

Geçtiğimiz günlerde Yemen’de taraflar, ateşkesin iki ay daha uzatılması konusunda görüş birliğine varmıştı. Üç Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ise silah üreticisi Fransız şirketlerinin Yemen’deki iç savaşta “suç ortaklığında” bulunduklarını öne sürdü. Söz konusu kuruluşlar, Paris Mahkemesi’ne dava açtı.

İnsan Hakları ve Anayasa Avrupa Merkezi (ECCHR), Yemenli insan hakları derneği Mwatana ve insan hakları alanında çalışmalarda bulunan “Uluslararası Sherpa” derneği mahkemeye başvuruda bulundu. Söz konusu kuruluşlar, dünyaca ünlü Fransız silah üreticileri Dassault, Thales ve MBDA şirketlerini Yemen’deki savaşı körüklemekle suçluyor.

STK’lar, söz konusu şirketlerin Yemen’deki savaşa taraf Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah sattığını belirterek mahkum olmalarını talep etti.

Mwatana yöneticisi Abdulraşid al-Fakih, konu hakkında Reuters’e verdiği demeçte, “Arap koalisyonunun hava saldırıları Yemen’de müthiş bir tahribata yol açtı. AB ve özellikle Fransa’da üretilip satılan silahlarla bu suçlar işlendi” ifadelerini kullandı.

Mwatana yöneticisi, Yemen’de yedi yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşın sayısız kurbanının anısına güvenilir bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi.

Abdulraşid al-Fakih ayrıca, suçu işleyenlerle birlikte suç ortaklığında bulunanların da cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Uluslararası Af Örgütü, açılan davayı desteklediğini belirtti.