Fransa'dan teröre destek

Fransa meclisi, Türkiye tarafından Suriye'nin kuzeyinde güven ortamı oluşturmak için yürütülen Barış Pınarı Harekatı'nı kınarken, terör örgütüne destek çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından 9 Ekim'de başlatılan Barış Pınarı Harekatı, kısa sürede başarıya ulaştı. TSK ve SMO unsurlarının oldukça planlı ve seri bir şekilde ilerlemesi, Türkiye'ye yönelik diplomatik girişimleri hızlandırdı. Terör örgütü YPG'ye en fazla silah desteğini sağlayan Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), harekata ara verilmesi için 18 Ekim tarihinde Ankara'ya bir heyet gönderdi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önderliğindeki heyet ile Türkiye arasında, harekata 120 saat ara verilmesi ve bu süre içerisinde terör unsurlarının sınırdan 32 km içeriye çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Böylece, TSK ve SMO'nun yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı, diplomatik anlamda meşru bir zemine oturmuş oldu. 

Güvenli Bölge faaliyete geçti

Türkiye, ABD ile yaptığı anlaşma sonrası Rusya ile masaya oturdu. Ankara ve Moskova arasında yapılan Soçi Mutabakatı ile teröristlere 150 saat daha tanındı. Mutabakata göre, Barış Pınarı ile terörden temizlenen bölgelerde mevcut durumun korunması kararlaştırıldı. Ayrıca, YPG unsurlarının Barış Pınarı alanın dışında kalan bölgelerden çekilerek Türkiye sınırından 10 km uzağa gitmesi üzerine anlaşma yapıldı. YPG'nin çekildemsi için verilen sürenin dolmasına saatler kala, Rusya tarafından açıklama geldi. Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 29 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada ''Suriye'nin kuzeydoğusundaki YPG'nin çekilmesi planlanandan önce tamamlandı.'' ifadelerini kullandı. Bu karar, TSK ve SMO'nun kesin zaferi olmasının yanı sıra, Türkiye'nin uzun yıllardır gündeme getirdiği 'Güvenli Bölge'nin de faaliyete geçmesi anlamına geliyor.

En çok tepki veren ülkelerden biri Fransa

PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin aldığı yenilgi ile bölgede bir terör devletinin kurulması engellendi. Kısa sürede başarıya ulaşan bu harekata bazı ülkeler destek verirken, bazıları da tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasından en çok dikkat çekenlerden biri de Fransa oldu. Harekata başından beri karşı çıkan Fransa'da meclis, Barış Pınarı'nı kınarken, terör örgütü YPG ye arka çıktı.

Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan karar tasarısı, Fransa Ulusal Meclisi'nde 121 'evet' oyuyla kabul edildi.

 

Harekata kınama, teröre destek

Fransa Ulusal Meclisi, 30 Ekim 2019'da yaptığı oylamada, Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan karar tasarısını kabul etti. Oylamada 121 'evet' oyu çıktı. Tasarıya karşı çıkan milletvekili olmadı. Kabul edilen tasarı ile Fransa'nın terör örgütüne desteği de yenilendi.

Fransa Meclisi'nin kararları

PKK'nın DEAŞ ile mücadele ettiği iddiasının bulunduğu tasarıda, Türkiye'nin müdahalesinin Orta Doğu'yu istikrarsızlığa itebileceği söylendi. Tasarıda şu maddelere yer verildi:

- Kuzeydoğu Suriye'deki Türk askeri saldırılarını şiddetle kınanması,
- Düşmanlıkların derhal durdurulması çağrısı,
- 3. Kürtlerle ve Arap müttefikleri de dahil olmak üzere ve DAEŞ'le mücadelede müttefiklerimiz olarak kalan Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDF) yönelik sürekli destek,
- Fransa Hükümeti'ni, Kürt arkadaşlarını ve müttefiklerini desteklemek, sivil nüfusunu korumak, istikrarı sağlamak ve Suriye'nin kuzey doğusunda güvenlik kaosunu önlemek için her türlü önlemi almaya çağrısı yapılması kararlaştırıldı.

Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen karar tasarısının metni

 

Fransa'nın bu kararına tepkiler de gecikmedi. Türkiye, Fransa'da alınan kararları kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Fransa'nın teröristlere daha önce de destek verdiğine dikkat çekildi. Söz konusu açıklamada, ''Fransız Parlamentosu ve bu kararlara destek veren Fransız Hükümeti, attıkları bu adımlarla, AB tarafından da terör örgütü olarak tanımlanan PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile saf tuttuklarını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Teröristlerin Elysee Sarayı’nda en üst düzeyde kabul gördüğü bu ülkenin parlamentosunun tutumu bizim için şaşırtıcı değildir.'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin terör örgütü DAEŞ ile verdiği mücadeleye de değinildi. Bakanlık, Türkiye'nin DAEŞ'e göğüs föğüse mücadele verdiğini hatırlatarak ''Hiçbir ülke DEAŞ ile mücadelede Türkiye’ye ders veremez.'' dedi.

Elysee Sarayı'ndan 9 Ekim'de yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, YPG'nin uzantısı olan SDG'nin sözcüsü ile görüştü.

 

'Tepki büyükelçiye iletildi'

Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili olarak Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'a bakanlığa çağrıldı. Dışişleri tarafından daha sonra yapılan açıklamada ise  "Fransız Parlamentosunun Barış Pınarı Harekatı konusunda kabul ettiği karara karşı tepkimiz Bakanlığımıza çağrılan Fransa Büyükelçisine de iletilmiştir" denildi.

YPG, DEAŞ'lıları kaçırdı

Fransa, terör örgütü YPG'nin DAEŞ ile mücadele ettiğini söylese de, Barış Pınarı Harekatı esnasında bölgede yaşananlar bunun tam tersini gösteriyor. YPG, Türk askeri ve SMO güçlerinin Tel Abyad'a girmesinin ardından DAEŞ'lilerin bulunduğu binayı boşalttı. YPG'lilerin, DAEŞ militanlarını TSK ve SMO'ya bırakmak yerine kenleri ile birlikte götürdükleri belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, YPG'nin DEAŞ'lıları para karşılığında sert bıraktığına dair duyumlar geldiğini açıkladı.

Sivil halk harekata destek verdi

Öte yandan, bölge halkı ve Arap sivil toplum kuruluşları Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi. Destek veren kuruluşlar arasında; Arap Evi Derneği, Suriye Devrimi Koordinasyonu, Suriye Devrim Güçleri Birliği, Arap Topluluğu, Filistin Topluluğu ve Arap Derneği bulunuyor. Hem bölge halkı hem de YPG'nin zorla silah verdiği kişiler de örgütün yapmış olduğu zulümleri sık sık dile getiriyor.