Protestolara sebep olan yasa tasarısı Fransa Senatosu tarafından onaylandı

Fransa Senato’sunda değerlendirilen ve bazı maddeleri yeniden gözden geçirilen tartışmalı genel güvenlik yasa tasarısı, yapılan oylama sonucu onaylandı.

Söz konusu yasa tasarısında; polisin kamusal alanda çekilmiş görüntüleri kullanma yetkisi artırılırken, düzenlenen gösterilerde helikopter veya insan hava araçlarının çektiği videoların yayınlanmasına izin veriliyor. Aynı zamanda 22. Maddede, polis ve jandarmanın insan hava araçları ile gösterileri izlemesine imkan tanınıyor.

Fransız Senatosu’nda yapılan oylama sonucu 98 “Hayır” oyuna karşı 241 “Evet” oyu ile söz konusu tasarı onaylandı. Ancak Ulusal Meclis tarafından da kabul edilirse tasarı yürürlüğe girmiş olacak.

Tasarının 24. maddesine göre, güvenlik güçlerinin görüntülerini yayınlayanlara bir yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezası verilmesi öngörülüyordu. Bu durum birçok kesim tarafından tepki ile karşılanmış ve bunun üzerine tasarının yeniden düzenlenmesi yönünde karar verilmişti.

Özgürlükleri kısıtlayacağı ve polis şiddetine neden olacağı gerekçeleri ile halk bu yasa tasarısı karşısında protesto gösterileri düzenlemişti.