Fransa’da tartışmalı koronavirüs aşı kartı tasarısı onaylandı

Fransa’da bir süredir tartışmalara neden olan koronavirüs aşı kartına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

Ulusal Mecliste gerçekleştirilen oylamada, söz konusu tasarıya 150 ‘Evet’, 58 ise ‘Hayır’ oyu verildi. Yedi milletvekili ise çekimser kaldı.

Düzenlemenin gelecek günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Muhalefet partilerinden 60 milletvekili ise tasarıya karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurmayı planlıyor.

Koronavirüs sağlık kartını aşı kartına dönüştüren yeni düzenlemeye göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belirli mekanlara girişlerde belge istenecek. Ayrıca söz konusu tasarının kabul edilmesiyle birlikte artık test geçerli olmayacak. Tren ile yapılan yolculuklarda da bu kurallar geçerli olacak.

Aşı kartının geçerli olabilmesi için üçüncü dozun da yaptırılması gerekiyor. Aşı kartı, 16 yaş ve üzerindeki kişiler için uygulanacak.

Tasarı kapsamında, sahte aşı kartı yapanlara karşı verilen hapis cezası beş yıla ve para cezası 75 bin euroya çıkartıldı.

Tasarı 14 Ocak gecesi Senato’da onaylanırken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “Koronavirüs aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz” ifadeleri tartışmalara neden olmuştu.