Fransa Başbakanı Castex: "Omicron varyantı ışık hızında yayılıyor"

Fransa Başbakanı Jean Castex, Omicron varyantının Avrupa'da "ışık hızında yayıldığını" ve muhtemelen gelecek yılın başında Fransa'da yaygın hale geleceğini söyledi.

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron’un ortaya çıkmasından bu yana başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada kısıtlamalar gündeme geldi.

Fransa Başbakanı Jean Castex de Omicron varyantının Avrupa’da “şimşek hızında yayıldığını” söyledi. Ayrıca gelecek yılın başında Fransa’da en fazla görülen koronavirüs vakalarının Omicron varyantı olabileceğini dile getirdi.

Fransa, cuma geç saatlerde uygulanmaya başlayan yeni önlemler kapsamında İngiltere'den iş veya turizm için gelenlere sınırlarını kapattı.

İngiltere’de cumartesi günü açıklanan son verilerine göre 25 bin Omicron vakası tespit edildi. Rakamlar, Avrupa’da Omicron varyantından en çok etkilenen ülkenin İngiltere olduğunu gösteriyor.

Castex, seyahat kısıtlamalarının vaka sayılarındaki artışı durdurmak için getirilen bir dizi önlemin parçası olduğunu söyledi.

Fransa’da uygulanan yeni kısıtlamalara göre ikinci ve üçüncü doz aşı arasındaki süre kısaltılacak. Ayrıca restoranlara girmek ve uzun mesafeli toplu taşıma araçlarını kullanmak için aşıların tam doz yapılmış olması gerekecek.

Kısıtlamalar kapsamında tüm resmi yılbaşı kutlamaları ve havai fişek gösterileri de iptal edildi.

Cumartesi günü açıklama yapan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ülkede teyit edilen yeni vakaların yüzde 10'unun Omicron varyantı olduğunu düşündüklerini söyledi.