Fransa'da kuraklık kontrolden çıktı!

Dünya genelinde küresel ısınmanın etkileri artarken Sibirya ve ABD yangınlarının ardından Fransa'da yaşanan kuraklık nedeniyle 15 idari bölgede su kullanımı kısıtlandı.

Dünya genelinde yaşanan ısı artışı ile birlikte su krizi de görülmeye başlandı. ABD'de kuruyan barajlar eyaletlerin su kullanımına etki ederken Sibirya yangınlarının ardından Fransa'nın en yeşil bölgelerinde yaşanan kuraklığın engellenemediği bildirildi. 

Yaz aylarının başlamasından önce görülen kuraklık için yetkililer harekete geçerken 15 idari bölgede su kullanımına kısıtlama getirildiği duyuruldu. 

Su kullanımının kısıtlanmasının ardından ilk uyarı çiftçilerden geldi. Çiftçiler mahsulleri olumsuz etkileyecek olan kısıtlamanın Fransa'nın en büyük tarım birliği FNSEA'nın başkanı Christiane Lambert AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kuraklık bu şekilde devam ederse mahsüllerini sulayabilen çiftçiler kazançlı çıkarken diğer çiftçiler verimlerinde çarpıcı bir düşüş yaşayacak" ifadelerini kullandı. 

Lambert, geçen sonbahardan bu yana İspanya ve Portekiz'de görülen "büyük kuraklık"ın Fransa'nın güneyinde de yayıldığına dikkat çekti. Lampert, bu yıl yaşanan olağan dışı değişimin "Kuraklığın, güney ve kuzey Fransa'yı ayıran Loire'nin nehrinin kuzeyindeki bölgeleri etkilemesi” olduğuna dikkat çekti. 

Kuraklığın yakından takip edildiğini açıklayan Fransa Tarım Bakanlığı'ndan bir sözcü AFP'ye yaptığı açıklamada, "Şu anda büyüyen buğday ve arpa gibi kış bitkileri, verimi etkileyecek koşullar yaşamaya başlıyor" ifadelerini kullandı. 

Fransa'nın son birkaç haftadır gördüğü sıcak ve kuru hava, mısır, ayçiçeği ve pancar gibi bahar mahsullerinin yanı sıra çiftlik hayvanlarını beslemek için gereken yemleri de etkileyebilir.