Fransa’da tartışmalı İmamlar Konseyi kuruldu

Fransa’da, devlet tarafından destek verilen ancak bazı grupların tepki gösterdiği, ülkede görev yapacak imamlara eğitim verme yetkisi olan bir konsey kuruldu.

Fransa'da İmamlar Konseyi; Paris Camisi ve üç Müslüman Federasyonu tarafından kuruldu. Hükümet tarafından da desteklenen bu konsey, ülkedeki imamların eğitimini üstlenecek.

Fransa’da imamlık yapmak isteyenlerin bu konseyden onay alması istenecek.

26 üyeden oluşacak konseye, ülkedeki önemli sayıda Müslüman derneği karşı çıkıyor. Söz konusu kuruluşların arasında Türk dernekleri de yer alıyor.

Konseye karşı çıkan kuruluşlar, ülkede görev yapacak imamların eğitiminde yalnızca bu kurumun söz sahibi olamayacağını savunuyor.

Fransa hükümeti, geçtiğimiz sene Ulusal İmamlar Konseyi kurulması yönünde öneride bulunulmuştu. Hükümet, bu konseyin kurulmasıyla birlikte yabancı ülkelerin Fransa’daki Müslüman vatandaşlar üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlıyordu.

Fransa’daki Türk Müslüman birlikleri ise bu senenin başında Cumhurbaşkanı Macron’un Müslüman grupların imzalamasını istediği İslami Prensipler Tüzüğüne karşı çıkmıştı.