Bir milyonu aşkın işçi, Fransa'da emeklilik yaşını artıran düzenlemeyi protesto ediyor

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çekileceğinin açıklanmasıyla sokaklara dökülen vatandaşlar protestoya devam ediyor.

Bir milyondan fazla işçi, Fransa’da 62’den 64’e çıkarılması kararlaştırılan emeklilik yaşını protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü.

Fransa’da işçi sendikaları, bu reformun halka değil zengin işverene yarayacağını ve çalışanların haklarını çiğneyen bir reform olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

Emmanuel Macron hükûmetinin bu reformla sigorta sisteminin üstündeki yükü hafifletmeyi amaçladığı biliniyor.

Ancak Fox Business’in haberine göre, işçi sendikaları sigorta sisteminin devamlılığı için yaş yükseltmeye alternatif olabilecek planlar önerdiler. Bu planlar arasında varlıklı kesim üzerindeki vergiyi artırmak da var ancak hükûmet bu alternatifleri dikkate almadı.

Fransa’daki en büyük sendika olan CFDT’nin lideri Laurent Berger, “Kamu sektöründeki açığı çalışanlar kapatmamalı” yorumunda bulundu.

İçişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, protestolara 800 bini Paris’te olmak üzzere bir milyonu aşkın kişi katıldı. Sendikalar ise katılımcıların iki milyonu aştığını söylüyor.