Fransa'nın kripto para politikaları neler?

Kripto paralar dünyada Güney Amerika ve Afrika'nın yanı sıra Avrupa'da da oldukça ilgi görüyor. Özellikle merkez bankası dijital para girişimleriyle dikkat çeken Fransa, Blokzincir teknolojisinin kullanımında da Avrupa'da öncü olmak istiyor. Ülkede son yapılan düzenlemelerle, kripto para borsalarına yönelik ekstra denetimler getirildi. Fransa'nın dijital Euro girişimleri Avrupa'da ilk olma özelliği taşıyor.

Fransız kripto para borsası Paymium, 2014 yılında İngiliz yatırım şirketi BitSpread’e borç vermesinin ardından, iki şirket arasında yaşanan bir anlaşmazlık mahkemeye taşındı. Bitcoin'in Fransa'da resmiyet kazanması ise bu mahkeme kararının ardından geldi. Mahkeme kararı ile Bitcoin, bundan bir sene önce Fransa’da resmi olarak tanınmış oldu. Nanterre Ticaret Mahkemesi’nin kararına göre, Bitcoin de diğer fiat paralar gibi kabul ediliyor. 

110

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Facebook’un Libra projesine karşılık Avrupa’nın kendi dijital parasını çıkarması gerektiğini savundu. Sınır ötesi ödemelerin maliyetlerinin düşürülmesi için bu çalışmalara öncelik verilmesi gerektiğini belirten Le Maire, Avrupa Birliği’nin kripto paralara yönelik yaklaşımını yeniden değerlendirilmesini istedi. Öte yandan Le Maire, Fransa’da kripto para ile yapılan işlemlerden vergi alınmazken, kripto paraların itibari paralara çevrilmesinde vergi kesintisinin yapılacağını bildirildi.

210

Blokzincir teknolojisini kripto paralardan ayrı tutan Le Maire, Blokzinciri güvenilir bulduğunu belirtti. Fransız Cumhurbaşkanı Macron da Blokzincir teknolojisini tarım ve diğer alanlarda kullanabileceklerini belirterek, Fransa’nın bu anlamda Avrupa’ya öncü ülke olabileceğini söyledi. 

Fransa ve Malta öncülüğünde kurulan “Mediterranean seven”, Avrupa’nın yedi ülkesinin bir araya gelerek kurduğu bir Blokzincir birliği. 2018 yılında kurulan bu birlikte Fransa ve Malta dışında İtalya, İspanya, Güney Kıbrıs, Portekiz ve Yunanistan bulunuyor. Kripto para birimleri dışında Blokzincir teknolojisine vurgu yapan birlik üyeleri, dağıtık defter teknolojisinin ilerleyen zamanlarda “oyun değiştirici” olabileceğini vurguladı. Öte yandan, Avrupa Birliği’ne destek çağrısında bulunan ülkeler, bu teknolojinin Güney Avrupa ülkelerinin ekonomik verimliliğinin artması için önemli olduğunu söyledi.

410