Macron 2022’de yeniden başkan seçilir mi?

Ülkede siyasi olarak güçlenebilmek için yerel seçimlere oldukça önem veren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ağır bir yenilgi aldı. Fransa'da alınan bu sonuç Macron devrinin bittiği şeklinde yorumlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yerel seçimlerde hezimete uğrayarak iki yıl sonra düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde büyük yara aldı. Üç yıl önce cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra birçok krizle karşı karşıya kalan ve bu krizlerin üstesinden gelemeyen Macron, ülkede siyasi olarak güçlenebilmek için yerel seçimlere önem veriyordu. Ancak Macron'un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) seçimlerde hezimete uğradı.

Macron'un bundan sonra 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandığı belirtiliyor. Ancak araştırma şirketlerinin yaptığı anketlere göre, Fransızların büyük bölümü Macron’un yeniden aday olmasını istemiyor.

FRANSIZLAR MACRON’U İSTEMİYOR

Elabe araştırma şirketinin Fransa’da yaptığı bir ankete göre, 2017’nin Mayıs ayında cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Emmanuel Macron'un genel politikalarından memnun olmayanların oranı yüzde 62 olarak belirlendi. Anket sonuçlarına göre, Fransızların yüzde 69'u, Macron'un 2022'de düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olması halinde tekrar cumhurbaşkanı seçilemeyeceği yönünde görüş bildirdi. Halkın yüzde 31'i ise Macron'un yeniden cumhurbaşkanı olabileceği görüşünü paylaştı.

Ankete katılanların yüzde 61'i Macron'un emeklilik reformuna karşı dile getirilen tepkileri dikkate alması ve reformu geri çekmesi gerektiğini, yüzde 39'u da reformu desteklediğini belirtti. Ülkede 2022'de cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlenecek. 

Macron, şimdiye kadar seçimlere aday olup olmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

FRANSA’DA MACRON DEVRİ BİTİYOR MU?

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron iktidara geldiği günden bu yana Fransa’da sular durulmadı. Krizlerle başı dertte olan Macron’un uyguladığı ekonomik politikaları eleştiren Fransızlar, tarihinin en büyük grevine sahne oldu.  Macron’un Suriye konusunda izlediği tutum ve NATO’yu hedef alan açıklamaları küresel kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Covid-19 sürecinde kısmen başarılı bir tutum sergileyen Macron yönetimi, salgınla mücadelede sıkı önlemlere başvurmasaydı bugünkü bu kısmi başarıyı yakalayamamış olacaktı. Bu başarıda 8 hafta boyunca kesintisiz olarak uygulanan, genel karantina önlemlerinin rolü büyük oldu. Ancak ekonomik tablo Fransa için iç açıcı değil. İlk çeyrekte yüzde 5,8 oranında küçülme yaşanan ülkede, resesyonun bu yıl itibarıyla yüzde 9-10 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

Sosyal taleplerin ve sokakta hak arayışlarının önümüzdeki dönemde yaygınlaşacağını tahmin etmek pek de güç değil.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENİYOR

Macron’un 2022 seçimleri yolunda yeni bir sayfa açmaya ihtiyacı olduğu açık. Yarı-başkanlık sistemlerinde halk desteğini yitiren cumhurbaşkanları yeni bir sayfa açmak için sıklıkla başbakanlarını harcarlar. Fransa’da bu hep böyle oldu ancak Macron’un, salgınla mücadele döneminde popülaritesi kendisinden daha yüksek olan Edouard Philippe’i görevden alması, bu süreçte ihtimal dahilinde görünmüyor.

Bununla birlikte Fransız medyası Macron’un önümüzdeki günlerde en azından kabine değişikliğine gitmesine ve kabinesini başta polis şiddeti nedeniyle pek sevilmeyen İçişleri Bakanı Christophe Castaner gibi bazı isimlerden arındırmasına kesin gözüyle bakıyor.