Fransa’da aşılama hızı artırılmaya çalışılıyor

Fransa’da aşılama hızının oldukça düşmesi nedeniyle aile hekimleri, koronavirüs aşısı yaptırmayan kişilerin listesini Sağlık Bakanlığı’na verecek.

Fransa’da, son haftalarda ülkedeki koronavirüs aşılama hızının düşmesi nedeniyle hükümet yeni adımlar atmayı planlıyor. Fransa hükümeti, özellikle aşı olmayan kişileri aşı yaptırmaları konusunda ikna etmek amacıyla yeni bir bilinçlendirme çalışması yapmayı hedefliyor.

Fransa’da aşı yaptırmamış kişilerin tespiti için aile hekimleri, koronavirüs aşısı yaptırmayanların listesini Sağlık Bakanlığı’na verecek.

Fransız Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), insanların mahremiyetinin korunması durumunda bu uygulamaların yapılabileceğini dile getirdi. CNIL tarafından yapılan açıklamada, “Hükümet, aile hekimleri ve Ulusal Sağlık Sigortası Fonu’na (CNAM) güvenerek aşılanmamış kişiler için bir bilinçlendirme kampanyası yürütmek istiyor. Fransız Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), prensipte, hasta listelerinin paylaşmasının anayasadan yana olmadığını hatırlatıyor” ifadelerine yer verdi.

CNIL, koronavirüs aşısı olmayan kişilerin listesini hekimlere göndermenin faydalı olduğuna inandığını belirtti. Yazılı açıklamada, “Uyulması gereken koşulları ve garantileri, özellikle de doktorun bilinçlendirme kampanyasından sonra listeyi imha etme yükümlülüğünü belirtir” ifadeleri kullanıldı.

CNAM Genel Müdürü Thomas Fatome ise aşılama kampanyasını hızlandırmak için kendilerinin bu yaz sadece aşı ile ilgili çalışmalara odaklanacağını söyledi.