Fransa'da 3 bin aşısız sağlık çalışanı görevden alındı

Ülke genelinde aşı kartı ve zorunlu PCR testlerine yönelik eylemler ile gündeme gelen Fransa'da katı Covid-19 tedbirlerinden geri adım atılmadı. Ülke genelinde aşı olmayı reddeden 3 bin sağlık çalışanı görevden alındı.

Fransa'da Covid-19 ile mücadele için alınan katı tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Ülkede aşı ve PCR testlerinin zorunlu olması sık sık protesto edilirken, aşı olmayan sağlık çalışanı, bakım evi ve itfaiye personellerinin görevden geçici olarak alınacağı bildirildi. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, görevden alınmaların geçici olduğunu vurgularken, kuralların tüm doktorlar, hemşireler, ofis personeli ve gönüllüler için geçerli olduğunun altını çizdi. 

Emmanuel Macron'un 12 Temmuz'da yaptığı açıklamanın ardından harekete geçen bakanlık, yeni kuralları eylül ayında uygulamaya başladı. Fakat ülkede birden fazla sağlık çalışanının lisansının askıya alınarak göreinden uzaklaştırılması sağlık sisteminin de kilitlenmesine neden oldu. 

Nice, Montélimar gibi şehirlerdeki hastanelerde personelin yetersiz olmasından dolayı ameliyatların birçoğu askıya alındı. Görevden alınan sağlık çalışanları ise hastanelerin bahçelerinde protestolarını sürdürüyor.