Fransa Senatosu tartışmalı koronavirüs tasarısını onayladı

Fransa’da Senato ve Ulusal Meclis koronavirüsle (Covid-19) mücadele yasa tasarısı metninde uzlaşma sağladı. Tartışmalı koronavirüs yasa tasarısı Ulusal Mecliste oylanarak Parlamentoda onaylandı.

Fransa’da koronavirüsle mücadele yasa tasarısı birtakım değişikliklerin ardından Senato’dan geçti. Senatör ve Milletvekilleri tarafından oluşturulan karma komitede, üzerinde anlaşılan ortak metin Ulusal Mecliste oylanmaya tabi tutuldu.

Söz konusu yasa tasarısı, 150 oy ile kabul edilirken, yasa tasarısına karşı çıkanların sayısı ise 60 oldu. Yasa uygulamaya geçmeden önce Anayasa Konseyi tarafından incelenmiş olacak.

Koronavirüsle mücadele yasa tasarısı kapsamında; hastane ve bakımevleri çalışanlarına, itfaiyecilere yönelik koronavirüs aşısı zorunluluğu durumu devam edecek.

15 Kasım tarihine kadar uygulamada kalacak yasada; belli etkinlik ve mekanlara girişte, insanların koronavirüs aşısı olduğunu belgelemesi ve son 48 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermesi gerekecek. Ayrıca konser, kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlara girişte koronavirüs ruhsat uygulaması zorunlu olacak. Koronavirüs ruhsat uygulaması alışveriş merkezlerinde ise zorunlu olmayacak.

Koronavirüs sağlık ruhsatı, kapalı mekanların hepsinin açık kısımlarında da geçerli olacak ve 18 yaşından küçükler için de ruhsat durumu bulunacak.

Yasanın yeni hali ile birlikte, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından koronavirüs aşısı ya da ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu geri çeviren çalışanların işten çıkarma izni kaldırıldı. İşverenler, koronavirüs aşısı ya da ruhsatı sunmayan işçilerin maaşını vermeme hakkına sahip olacak.

Yasa kapsamında, 30 gün içerisinde üç defa koronavirüs sağlık kartı kontrolü yapmadığı belirlenen işletmelere bir yıla kadar hapis ve dokuz bin avro para cezası uygulanacak.

Bu yasa tasarısı, birtakım çevreler tarafından “sağlık diktatörlüğü” şeklinde nitelendirildi. Fransa’da halk, söz konusu yasa tasarısını protesto etmek için sokaklara çıkarken, ülke genelinde 160 binden fazla kişi gösterilere katıldı.