Fransa-Suudi Arabistan İlişkileri

İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa gibi Mihver(Almanya-Japonya-İtalya) devletlerine karşı tavır alan Suudiler, savaş sırasında Müttefiklere petrol tedariği noktasında yardım sağladı. Sonrasında NATO üyeleriyle birlikte, komünizme karşı mücadelede aktif rol oynadı. Tarih içerisinde adım adım gelişen ilişkiler, günümüzde stratejik ortaklık seviyesine kadar ulaşmıştır.

Ufuk Can KEKÜLLÜOĞLU - INTELL4

Fransa ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Suudi Kral Faysal ve Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün 1967’deki ilk buluşmasından sonra zaman içerisinde kişisel bağlantılar ve en yüksek seviyelerde ziyaretlerle gelişme kaydetti.

Kral Faysal - Charles de Gaulle

 

Gerçekleşen ilk buluşmanın ardından Kral Halid 1978 ve 1981 yıllarında Fransa’ya iki ziyaret gerçekleştirdi. Suudi Arabistan’ı 1977 yılında ziyaret eden ilk Fransa Cumhurbaşkanı ise Valery Giscard d’Estaing oldu. Giscard, 1980-1981 yıllarında iki kez daha krallık topraklarına ziyarette bulundu.

Kral Fehd

 

Bu ziyaretlerin ardından Kral Fehd 1984 ve 1987 yıllarında Fransa’ya iki resmî ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerin ardından Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 1997, 2001 ve 2006 yıllarında Suudi Arabistan’da resmî temaslarda bulundu.

KÜLTÜREL FAALİYETLER

Chirac ve o zamanın Riyad Valisi Kral Salman, 1986 yılında Fransa’da, Suudi dini hayatını, gelenek ve göreneklerini anlatan, binlerce Fransızın katıldığı bir sergi açtılar.

Jacques Chirac

 

Yıllar sonra tekrardan iki ülke arasındaki kültürel bağları artırmayı amaçlayan “Arabistan Yolları” isimli; Suudi Arabistan’a ait arkeoloji ve kültür mirası eserleri sergisi, 2010 yılında Louvre Müzesi’nde sergilendi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesinin giderek arttığı, Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın 2012 yılındaki Fransa seçiminden sonra krallığa dört ziyaret gerçekleştirmesinden anlaşılabilmektedir.

Hollande’ın krallığa son ziyareti 2015 mayısında gerçekleşti. Sadece Kral Selman’ı ziyaret etmekle kalmayan Hollande, dışarıdan çok nadir katılımcı alan Körfez İş Birliği Konseyi’ne davet edilerek konseyin 15. toplantısına katıldı.

Francois Hollande

 

Fransa’nın ve Suudi Arabistan’ın bahsi geçen yıllar içindeki karşılıklı ziyaretlerle ivme kazanan ilişkileri, zaman içerisinde samimi ve yakın bir seviyeye yükseldi.

Siyasilerin dışında birçok askeri ve güvenlik görevlisi hava, kara ve deniz birlikleri için eğitim konusunda işbirliğini artıran düzenli ziyaretlerde bulundu. Bu minvalde 2008 yılı başlarında Fransa ve Suudi Arabistan arasında güvenlik anlaşması imzalandı.

İLİŞKİLERİN EKONOMİK BOYUTU

Fransa, 15 milyar dolardan fazla yatırımla Suudi Arabistan’daki üçüncü büyük yatırımcı durumunda. Ayriyeten Suudi Arabistan, Fransa’nın Körfez’deki en büyük ticari ortağı olup, bu ticari ortaklığın hacmi ise 8 milyar dolara ulaşmış vaziyette.

Bu gelişmelerin dışında önemli büyüklükteki Fransız şirketin Suudi Arabistan’a doğrudan yatırımı mevcut. Yaklaşık olarak, birçoğu kendi alanının lideri olan 90 Fransız şirketinin aktif varlığı bulunuyor. Bu firmalarda yaklaşık 27,000 kişi istihdam ediliyor.

STRATEJİK ORTAKLIK

Fransız şirketler krallık genelinde birçok stratejik projeye de imza attılar. Dünya standartlarında demiryolu, turizm endüstrisi, toplu taşıma alt yapısı, enerji ağı, finansal sistem, telekominikasyon ve sağlık hizmetleri arzulayan Suudi yönetimi bu minvaldeki 2030 vizyonu çerçevesinde bahsi geçen sektörlerdeki birçok projede Fransız şirketlere yer verdiler. Bu sektörlerin dışında yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren Fransızlar, nükleer santral ve güneş enerjisi paneli kurulumu projelerinde de yer aldılar.

Kral Selman

 

Fransa’nın bu yatırımlarına karşılık Suudiler Fransa’da, 1 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdiler ve bunların büyük çoğunluğunu gayri menkul yatırımları oluşturdu.

Günümüzde, özellikle İran’ın nükleer programına karşı aynı tarafta yer alan Fransa ve Suudi Arabistan, Beşar Esad’ın yönetimden azledilmesi noktasında da müşterek hareket ettiler. Gelenek olarak Batı ittifakı bloğu ile yakın ilişkilere sahip olan Suudiler, Fransa ile yakın ilişki kurmakta pek de zorlanmadılar. Geçtiğimiz nisan ayında açıklamada bulunan Fransa’nın Riyad Büyükelçisi François Gouyette, Suudi Arabistan ile Fransa arasındaki ikili ilişkilerin gücünün zirvesinde ve her alanda günden güne arttığını kaydederek Fransa’nın Suudi Arabistan’ın stratejik ortağı ve güvencesi olduğunu belirtmişti.

Veliaht Prens Selman

 

Zamanla doğal seyri içinde artış gösteren Fransa-Suudi Arabistan ilişkilerinin veliaht prens Selman’ın Fransa ile olan yakın ilişkisi de düşünüldüğünde karşılıklı ilişkilerin aynı seyirde yükselerek devam etmesi bekleniyor.

**www.arabnews.com'dan Türkçe’ye çevrilmiştir.