Fransa'da yerel seçimlerin sonucu hayal kırıklığı oldu

Fransa’daki yerel seçimlerin ikinci turu hem Macron hem de rakibi Le Pen için hayal kırıklığı oldu. Seçimlerin kazananı ise sol ve merkez sağ partiler oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) ve aşırı sağcı Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik (RN), yerel seçimlerin ikinci turunda da istediğini alamadı.

Provence-Alpes-Côte d'Azur'da yapılan seçimde favori gösterilen Ulusal Birlik adayı Thierry Mariani, oyların yüzde 43’ünü alarak Cumhuriyetçi rakibine kaybetti.

Anketlere göre seçimden galip ayrılması beklenen Ulusal Birlik, yalnızca yüzde 20,5 oy aldı ve hiçbir bölgede kazanamadı.

Macron’un partisi henüz 5 yıllık bir parti olması nedeniyle ilk ke bölgesel seçimlere girdi. Ancak ilk turda olduğu gibi ikinci turda da hezimete uğradı.

Birinci turda olduğu gibi ikinci turda da seçimlere katılım düşüktü. Katılım oranının yüzde 30’un altında olduğu seçimde, LREM de hiçbir bölgede çoğunluk elde edemedi. Oyların yalnızca yüzde 7’sini alan parti, yerel ölçekte güçsüz olduğunu bir kez daha doğruladı.

İkinci turda alınan sonuçlara göre kazananlar ise sol ve merkez sağ partiler oldu. Hauts-de-France bölgesinde kazanan muhafazakar aday Xavier Bertrand, aşırı sağı durduklarını söyledi.

Ulusal Birlik lideri Le Pen ise rakiplerini “doğal olmayan ittifaklar” kurmakla suçladı ve “Kapasitemizi göstermememiz için ellerinden geleni yaptılar” dedi.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler, 13 bölgeden 7’sini alırken, sol birlik ise 5 bölgede başkan çıkardı.