Macron, Rusya’ya yönelik silah satışı haberlerine yanıt verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Rusya’ya 2020’ye kadar teslim ettiği silah ve savaş uçağı sözleşmeleri hakkında uluslararası hukuka ve Fransa’nın taahhütlerine uygun hareket ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Rusya’ya 2020’ye kadar teslim ettiği silah ve savaş uçağı satış sözleşmeleri hakkında Disclose internet sitesinin haberinin doğruluğunu teyit etti. Macron, bunun uluslararası hukuka ve Fransa’nın taahhütlerine uygun olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Mauges-sur-Loire kentinde Ukraynalı mültecilerin kabul edildiği merkeze gerçekleştirdiği ziyaretin ardından konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Macron, Fransa’nın, AB’nin 2014’teki silah ambargosuna rağmen Rusya’ya 2020’ye kadar silah teslimatına devam ettiğine yönelik Disclose internet sitesinin haberine ilişkin soruya yanıt verdi. Fransa’nın uluslararası hukuka uygun şekilde davrandığını belirten Macron, eski Cumhurbaşkanı François Hollande’ın “yapıcı kararlar” aldığını söyledi.

Rusya ile yapılan bazı silah satış sözleşmelerinin iptal edildiğini kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı, Disclose internet sitesinin haberinde silah satış sözleşmelerine ilişkin yer alan bilgilerin Fransa tarafından gizlenmediğini ifade etti. Macron, bunun Fransa’nın taahhütlerine uygun olduğunu belirtti.

Ukrayna’da önceliğin ateşkes sağlanması olduğunu kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e baskının sürdürülmesi halinde bunun sağlanabileceğini ileri sürdü.

Fransız lider, “Bizim görevimiz Ukraynalıları ağırlayabilmek, en iyi şartlarda onları korumak. Fransa üzerine düşeni yapacak ve yapıyor” dedi.

Fransa’nın, 2015 yılından bu yana Rusya’ya 76 savaş ekipmanı teslim ettiği belirtilirken, bunların değerinin 152 milyon avro olduğu ifade ediliyor.