Fransa'dan PKK/YPG'ye destek!

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonuna karşı görüş bildiren Avrupa ülkelerine Fransa'dan 102 parlamenter de ortak bir bildiri ile destek verdi. PKK/YPG yanında saf tutan parlamenterler, Laurence Cohen'in girişimiyle farklı siyasi gruplardan oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran dönüşü gazetecilerin yönelttiği Suriye’ye olası operasyonla ilgili; “Yeni bir harekat konusu milli güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek” demişti.

İsveç ve Finlandiya ile yaşanan NATO krizinin ardından Fransa'da da 102 parlamenter ortak bir bildiri yayınladı. 

Fransa’da ise senatör Laurence Cohen’in öncülüğündeki 102 parlamenterin yayımladığı beyannamede, “Türkiye’nin düzenleyeceği olası Suriye operasyonuna karşı çıkılmalı, YPG/PKK “Suriye’de Barışı tesis ediyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Yayımlanan Beyanname’nin başlığı “Erdoğan’ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı” oldu. Senatörler, Türkiye’nin “Ukrayna-Rusya savaşı ile NATO’daki merkez rolünü oynama statüsünden faydalanarak Suriye’nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırmak için Atlantik İttifakı’nın onayını elde etmeye çalıştığı” söylemlerinde bulundu. Fransız gazetesi Le Journal du Dimanche’de paylaşılan bildiride şaşırtıcı ifadeler kullanıldı.

“SURİYE'DE BARIŞI İNŞA EDİYORLAR”

“Suriye’nin kuzey ve doğusundaki özerk yönetim tarafından kontrol edilen bölgelerde savaşın neden olduğu korkunç koşullara rağmen Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve diğer etnik halklar bir arada yaşamını sürdürmekte. Kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve barış ortamı oluşturmak için mücadele ediyorlar”

“BATI TÜRK ORDUSUNU DURDURMALI”

“Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafından işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçıların IŞİD’e karşı mücadeledeki kararlılığı tüm uluslararası toplumlar tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırılmasına izin veremeyiz ve vermemeliyiz” ifadelerine yer verildi.