Fransa Parlamentosu'nda Gregoire de Fournas'ın ırkçı sözleri tepkilere neden oldu

Fransa Parlamentosu’nda siyahi milletvekili Carlos Martens Bilongo’nun konuşma yaptığı sırada aşırı sağcı Gregoire de Fournas’ın “Afrika’ya geri dönsün” sözleri tepkiyle karşılandı.

Meclis'te, Fransa Boyun Eğmeyen (LFİ) partili siyahi milletvekilli Carlos Martens Bilongo, Norveç bayraklı "Ocean Viking" gemisinin kurtardığı ve 11 gündür Akdeniz'de mahsur kalan 234 kişinin durumuna değindiği sırada,  Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik milletvekilli Gregoire de Fournas'ın "Afrika'ya geri dönsün" sözü oturuma ara verilmesine neden oldu.

Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet olayın ciddiyeti karşısında gerekli yaptırımların, Meclis'in genel işleyişiyle ve organizasyonuyla ilgili yetkisi olan Meclis Bürosunda ele alınmasına karar verdiğini belirterek oturumu sonlandırdı.

Fransa'da sol ve çevreci partilerden oluşan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliğinin (Nupes) yaptığı yazılı açıklamada, yarın olağanüstü şekilde toplanacak Meclis Bürosunda da Fournas için en yüksek yaptırımı isteyecekleri ifade edildi.

Carlos Martens Bilongo oturum çıkışı basına yaptığı açıklamada, "Bugün ten rengime geri gönderildim. Fransa'da doğdum, Fransız milletvekiliyim" diyerek tepkisini dile getirdi.

Aşırı sağcı milletvekili De Fournas ise yanlış anlaşıldığını söyleyerek, “Afrika'dan gelen göçmenleri taşıyan tekneyi kastettiğini” iddia etti. 

Başbakan Elisabeth Borne ise "Irkçılığın demokrasimizde yeri yok" diyerek aşırı sağ milletvekiline karşı parlamentoyu yaptırım uygulamaya çağırdı.