Fransa NATO’dan çıkmayı mı düşünüyor?

Akdeniz'de Fransız ve Türk donanmalarına ait iki geminin karşı karşıya gelmesi, iki ülke arasındaki gerilimin yeniden artmasına neden oldu. NATO raporu Fransa’yı memnun etmedi. Türk-Fransız ilişkileri gerginliği 10 Haziran’da yapılan NATO tatbikatından sonra tırmanış gösterdi. Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz’de yaşanan bir olayda, Fransız Donanması'na ait FS Courbet (F 712), TCG Gökçeada (F 494) ve TCG OruçReis (F 245) fırkateynlerine seyir emniyetini riske atacak biçimde manevralarla yaklaşmıştı. Yaşanan hadisenin ardından Fransa, Türk gemisinden FS Courbet gemisine radar aydınlatması yapıldığını iddia etmişti ve Türkiye’yi NATO’ya şikayet etmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olayın tüm detaylarıyla irdelenerek bir rapor hazırlanması talimatını vermişti. Medyada çıkan haberlere göre raporda, Türk gemilerinin Fransa iddiaları doğrultusunda bir hareketi bulunmadığına yer verildi. Fransa da, NATO'nun Akdeniz'deki Deniz Muhafızı Harekâtı'ndan çekildiğini duyurmuştu.

111

FRANSA'NIN PLANI NE? 

Gelişmelerle aynı zamanda Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız Senatosu'nun Savunma ve Silahlı Kuvvetler'den Sorumlu Dış İlişkiler Komisyonu toplantısına katıldı. 1 Temmuz 2020’de düzenlenen ve video kayıtları internet ortamında da yayınlanan oturumda Büyükelçi Musa, Türkiye'nin görüşlerini ve olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. İsmi geçen tüm gemilerin hareket yönleri ve süratlerinin de yer aldığı bir krokinin yanı sıra gemilerden çekilen fotoğraflar da sunumda yer aldı. 

211

FRANSA DOST MU DÜŞMAN MI? 

Yapılan toplantı sırasında Büyükelçi İsmail Hakkı Musa, atış kontrol radarının aktif olmadığına, konum belirleme çalışmasının olmasına rağmen gemiye herhangi bir kilitlenme ya da aydınlatma faaliyetinin bulunmadığına dikkat çekti. Musa, Türk gemileriyle iletişim kurmak yerine Fransa'nın doğruca hiçbir veriyi doğrulamadan NATO'ya şikayette bulunmasının dostane bir davranış olmadığını da belirtti. FS Courbet'nin yaptığı manevraların dostça bir hareket olmadığının altı çizilirken yaşananların Türk tarafınca anlaşılamadığına da dikkat çekildi. Gelişmeleri inceleyen NATO uzmanları da Fransız gemisinin manevraları için "gerekli" teşhisi koyamadığı vurgulandı. 

Büyükelçi Musa, TCG OruçReis'in FS Courbet'den olay sırasında çekilen bir fotoğrafını da sundu. Bu fotoğrafta silahların göğe çevrildiği ya da seyir konumunda olduğuna dikkat çekerek, caydırma teşebbüsü olması durumunda silahların bahse konu pozisyonda olmayacağının altını çizdi. Ardından Fransa'nın davranışlarının anlamsız bulunduğu ve iki ülkenin kendi aralarında çözüm bulması dururken bunun yerine konunun neden doğruca NATO'ya intikal ettiğinin anlaşılamadığı da Büyükelçi'nin sözleri arasında yer aldı. Sunumda paylaşılan görüntülerde, yük gemisinin merkezde bulunduğu, refakat eden TCG Gökçeada (F 494) fırkateyninin 5,67 km önde seyrettiği görülmekte. 

411