Fransa ile Cezayir arasında yeni bir sayfa açılıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecit Tebbun bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki ülke, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma konusunda anlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, resmi temaslarda bulunmak üzere Cezayir’e gitti. Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile Muradiye Sarayı’nda bir araya gelen Macron, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, buradaki konuşmasında, Macron ile ikili ilişkilerin iş birliği konusunda birçok noktayı ele aldığını kaydetti. Tebbun, ilişkileri, iki ülke arasında saygı ve çıkar dengesi ışığında geliştirmenin yollarını görüştüğünü dile getirdi. 

Cezayir Cumhurbaşkanı, Macron ile iki ülke arasındaki ilişkilerin özgünlüğünü ve derinliğini yansıtan her zamanki açık sözlülükle “yapıcı görüşmeler” yaptığını ifade etti.

Macron ise ziyaretinin ana hedeflerinden birinin ikili ilişkilerin geleceğine odaklanma olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, iki tarafın da ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma konusunda anlaştığını ifade ederken, “Karmaşık ve acı dolu ortak tarihimiz var. Bu durum geleceğe bakmamızı engelledi. (İki ülkeden) ortak tarihçilerin yer alacağı sömürge dönemi arşivleri üzerinde çalışacak ortak bir komite kurulmasına karar verdik” dedi.

Hayatlar ve aynı zamanda tarihleriyle ilgili olduğundan dolayı geçmişten kurtulmanın imkansız olduğunu kaydeden Fransa Cumhurbaşkanı, “Ancak kendimiz ve gençlerimiz için geleceğe bakmak da bizim sorumluluğumuzdadır” ifadelerini kullandı.