Macron, Netanyahu ve Abbas ile görüştü: Ateşkes çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya Gazze’deki sivil can kayıplarının çok fazla olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin pazar günü yaptığı bir açıklamada, Macron’un Netanyahu’ya, “teröristlerle sivil halk arasında ayrım yapılmasının gerekliliğini ve acilen ateşkese evrilecek bir insani aranın önemini” hatırlattığı bilgilerine yer verildi.

Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilere yönelik şiddeti de kınayan Macron, İsrail Başbakanı'na bu bölgedeki şiddetin boyutlarının yükselmesiyle ilgili endişelerini iletti.

Macron, Filistinli mevkidaşı Mahmud Abbas ile de görüştü. Görüşmede, HAMAS’ın eylemleri ve Fransa’nın Gazze’ye yaptığı insani yardımlar ele alındı.

Pazar günü erken saatlerde açıklanan yardım paketi, 10 tondan fazla tıbbi malzemenin teslimatını ve Tonnerre’in yanına ikinci bir hastane gemisi olan Dixmude’ün Mısır’a gitmesini içeriyor.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Paris’in elindeki bütün kaynakları yaralı ve hasta çocukların Gazze Şeridi’nden çıkartılması için kullandığı aktarıldı.

Macron, görüşmeleri takiben X adlı sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, 50 kadar çocuğun gerekli olması halinde Fransa’daki hastanelere transfer edileceğini duyurdu.