Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, "krizlerden geçiyoruz" açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya ve Ukrayna savaşının, enerji ve fiyatlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ifade ederek kriz ortamından geçtiklerini açıkladı.

France 2 kanalında, "krizlerden geçiyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; Avrupa’daki savaşın, Fransızların hayatlarını ve Fransız şirketleri üzerinde etkileri olduğunu kaydetti.

Macron, enflasyonun Fransa’da yaklaşık 6,5 olduğunu söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, 19 Avrupa Birliği üyesinin oluşturduğu ekonomik ve parasal birlik olan Avro Bölgesi'nde ise enflasyonun  yaklaşık yüzde 10 olduğunu belirtti.

Haneler için elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışın 2023 yılının ilk aylarında en fazla yüzde 15 olacağını hatırlatan Macron, bu tavan fiyat uygulamasının küçük şirketleri de kapsayacağını söyledi.

Yükselen fiyatların öğrencileri çok fazla etkilediğine dikkat çeken Macron, öğrenci bursları ve yurtlarından sorumlu olan CROUS'un restoran ve kafeteryalarında burslu öğrenciler için geçerli 1 avroluk menü adımının genişletileceğini ifade etti. 

Fransız lider, 2023 yazından itibaren her yıl emekliliğe ayrılma yaşının dört ay ertelenmesi, 2031 yılında ise emeklilik yaşının 65 olması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Macron, emeklilik reformunun gerekliliğini vurgulayarak, hükümetin bu reforma ilişkin yasa tasarısını 2023 yılının başında tanıtacağını açıkladı.