Fransa birlikleri Batı Afrika'da geri çekilmek zorunda kaldı

2013 yılında başlayan ve Temmuz 2019'dan bu yana da şiddetlenen çatışmalar, Batı Afrika'yı bölmeye devam ediyor. Fransa askerleri Mali, Nijer ve Burkina Faso'da aşırı İslamcı'lar ile karşı karşıya geldi. Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın bölgedeki yol haritasını açıkladı.

Bir İngiliz söylemi olan "Büyük Oyun" Fransa'nın Batı Afrika'da yeniden kurmak istediği sömürge sistemi için de kullanılıyor.

Mali, Nijer ve Burkina Faso'da çeşitli bölgelerde görev alan 5 bin 100 Fransız askeri bulunuyor. Afrika'da Çin ve Rusya'nın da devreye girmesi ile birlikte ülkelerde ve yönetimlerde büyük oranda bir dönüşüm yaşanıyor. 

Temmuz 2019'dan bu yana bölgede yaşanan yoğun çatışmalara ilişkin açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Fransa'nın görevi sahadaki devletlerin daimi temsilcisi olmak değil" dese de, geçmişteki hesaplaşmalar da bir yandan sürüyor.

Macron açıklamalarında her ne kadar üzerini kapatmaya çalışsa da hedeflenen başarıya ulaşamadıkları oldukça açık. Nitekim, aynı konuşmasında Macron, Bukina Faso'da bulunan 5 bin 100 Fransız askerinden bazılarının geri çekileceğini de ifade etti. 

Fransa'da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde Afrika Uzmanı olarak görev alan Thierry Vircoulon verdiği bir demeçte Macron'un sözlerini ve geri çekilme açıklamasını "Bu bir yenilgi, bu açık" sözleri ile yorulmadı. Fransa için buradan alacağı dersin kazanamayacağı savaşlara girmemek olması gerektiğinin altını çizen Vircoulon, "Fransa'nın bu hamlesi, Amerika'nın Afganistan'daki kararı ışığında görülmelidir. Amerikalılar Taliban'la görüşmelere başlamamış ve ardından çekilmelerini ilan etmemiş olsaydı, Fransız hükümeti bu kararı almayabilirdi" dedi. 

ACLED (Armed Conflict Location and Event Data) tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgede yaşanan çatışmalarda sivil ölümleri, 2020 yılında geçen yıla oranla yüzde 30 artarak 6 bini aştı. Fransa ordusu 8 yıl içerisinde Mali, Nijer ve Burkina Faso'da binlerce askerini kaybetti.