Fransa ABD’ye AUKUS anlaşması sebebiyle tepki gösterdi

Fransa, Avustralya’nın denizaltı alanında ABD ve İngiltere tarafından devre dışı bırakılmasının ardından bu duruma sert tepki gösterdi. Washington’da düzenlenmesi planlanan ABD-Fransa dostluk galası iptal edildi.

Fransa’nın Washington Büyükelçiliği, Cuma akşamı Büyükelçi Philippe Etinenne’in rezidansında gerçekleştirilecek ABD-Fransa dostluk galasının iptal edildiğini açıkladı.

Gala, ABD’nin bağımsızlık savaşında Fransa deniz kuvvetlerinin yardımıyla İngiltere’ye karşı kazandığı Chesapeake Muhaberesi’nin 240. yıl dönümünü kutlamak için gerçekleştiriliyordu.

AUKUS FRANSA TARAFINDAN TEPKİ İLE KARŞILANDI

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Borish Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile düzenlediği basın toplantısında, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu duyurmuştu. Bu anlaşma kapsamında ABD ve İngiltere’nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağı açıklanmıştı.

AUKUS anlaşmasının yapılmasının ardından Avustralya ile Fransa arasında maliyeti 90 milyar dolara ulaşan Taarruz Denizaltı Programı yürürlükten çıktı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves ile Savunma Bakanı Florence Parly ise bu anlaşmaya tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda, bu anlaşmanın, Fransa ile Avustralya arasındaki iş birliği ruhuna aykırı olduğu belirtildi.