İHA ve SİHA'ların Türkiye'nin bölgesel güç olmasına etkileri neler?

“Tarihin sonu” adlı kitabı ile dünyada tanınan ünlü ABD’li yazar ve siyaset bilimci Francis Fukuyama, kaleme aldığı bir makalede, "Türkiye'nin İHA kullanımı, kara gücünün doğasını, mevcut güç yapılanmasını sarsacak şekilde değiştirecek" ifadelerini kullandı.

Tarihin sonu” adlı kitabıyla tüm dünyada tanınan ünlü ABD’li siyaset bilimci Francis Fukuyama, Türkiye’nin ürettiği ve kullandığı İnsansız Hava Araçları'na (İHA) ilişkin kaleme aldığı makalede “İnsansız hava araçlarının Türkiye’yi bölgesel güç yaptığını” ifade etti. American Purpose dergisinde yayımlanan makalede, İHA’ların güçlü devlet tanımlamasını değiştirdiğine değinen Fukuyama, 2010’ların başında İHA teknolojisinin ABD ve İsrail’in elinde olduğunu fakat günümüzde Türkiye’nin bu alanda en etkili ülke olduğunu aktardı.

Fukuyama, Türkiye’nin yerli insansız hava aracı geliştirme sürecini başarılı bir şekilde devam ettirdiğini, üretilen araçların PKK’yla mücadelede, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’daki savaşlarda kullanıldığını aktardı. Öyle ki, Fukuyama, Türkiye’nin ABD, Çin ve Rusya’ya nazaran sonuçları şekillendirmekte daha fazla yeteneğe sahip büyük bir bölgesel siyasi güç haline geldiğini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN İHA’LARI ÇOK ETKİLEYİCİ”

Türkiye’nin ürettiği İHA’ları övgü dolu sözlerle okuyucularına aktaran Fukuyama, "Son üretilen Türk İHA'ları çok etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de saldırı görevlerini ifa edebiliyor. Akıncı ise İHA teknolojisinde gelinen son nokta" değerlendirmesinde bulundu.

Fukuyama, Türkiye’nin silahlı İHA’larının etkinliğinin ilk kez 2020 yılında Suriye’de kullanılmasının ardından ortaya çıktığını belirtirken, gerçekleştirilen operasyonlarla Suriye ordusuna büyük zayiat verildiğini belirtti. Ayrıca Türk İHA’larının Libya’da Halife Hafter’e karşı kullanıldığını ve Dağlık Karabağ’da Ermeni birliklerinin çekilmesini sağladığını aktardı.

Türkiye’nin İHA kullanımının kara gücünün doğasını değiştireceğini belirten Fukuyama, makalesinde, “İHA'lar durumu kökünden değiştirdi çünkü görece ucuzlar, yenilmeleri zor ve pilotların yaşamlarını riske etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdi kendilerini İHA'lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve İHA'larla İHA karşıtı tedbirler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belli değil. İHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın sonucunu kararlı şekilde tayin etti ve daha fazlasını yapmayı vadediyor” ifadelerine yer verdi.