Fosil yakıtlı araçlar 2035 yılına kadar yasaklanacak

Fosil yakıtlı araçların yasaklanması konusu Brüksel’de tartışılmaya devam ediyor. AB, 2035 yılına kadar fosil yakıtlı araçları yasaklamayı hedefliyor.

Brüksel’de tartışılmaya devam eden emisyon hedeflerine göre dizel ve benzinle çalışan otomobillerin AB’de sadece 14 yılı kalmış olabilir.

POLITICO tarafından yapılan ve kaynak olarak üç AB yetkilisinin gösterildiği haberde, Avrupa Komisyonu’nun 2035’ten sonra satılan araçlar için sıfır emisyon hedefi belirlemeye çalışıldığı belirtildi. Avrupa’nın otomobil üreticileri için özellikle mevcut endüstri standartlarının gidişatında büyük değişim sağlayacak adımın hala tartışıldığı bildirildi.

Belirlenmeye çalışılan hedefler kapsamında AB, 2035 yılına kadar karbon yayan arabaların satışını sona erdirmeyi planlıyor.

Avrupa Kopmisyonu’na karşı aylardır uyarılarda bulunan Alman otomobil endüstrisinden, ayrıntılar için tepki geldi. Almanya’nın VDA Başkanı Hildegard Mueller, “Bu sadece içten yanmalı motorun değil, aynı zamanda plug-in hibritlerin de sonu anlamına gelir” ifadelerini kulandı.

Yeni belirlenen kurallar kapsamında AB, 2050 yılına kadar net sıfır Co2 emisyonuna ulaşmayı hedefliyor.

14 Temmuz’da teklifin nihai metne dönüştürülmesi halinde, AB ve AP tarafından değerlendirilme kapsamına alınacak. Bazı endüstri lobileri ile geleneksel otomobil üretimine büyük ölçüde bağımlı ekonomileri olan ülkelerin plana olumsuz bakması söz konusu olabilir.