Formula 1'in 2050 vizyonu

Otomotiv endüstrisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler, sektörün önümüzdeki süreçte elektrikli araçlara yöneleceğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Peki, motor sporlarının geleceği ne yönde ilerliyor? Tüm araçların elektrikli olduğu, artık motor sesinin adrenalin pompalayamayacağı bir gelecek, Formula 1 yarışları tutukunlarını nasıl etkileyecek?

Otomotiv endüstrisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler, sektörün önümüzdeki süreçte elektrikli araçlara yöneleceğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tüm araçların elektrikli olduğu ve artık motor sesinin adrenalin pompalayamayacağı bir gelecek, Formula 1 yarışları tutukunlarını ekstrem bir şekilde etkileyecek. Sektörün devlerinden McLaren Applied Technologies,  önümüzdeki 30 yıl içinde çok radikal değişiklikler bekliyor.

Otomotiv sektöründeki ünlü üreticilerin başarılarının arkasında yatan en büyük sır, bu şirketlerin gelecek planı yapmaları ve bu planlara göre yeni teknolojiler geliştirmeleri olarak biliniyor. Bu motor sporunun önemli şirketi McLaren’da 2050 yılına dair ayrıntılı bir vizyon oluşturdu ve yaşanabileceğini düşündüğü değişiklikleri açıkladı.

Geçmişten geleceğe Formula 1

Herkesin hayranlık duyduğu ‘’Formula 1’’ yarışları olarak bilinen motor yarışları bu sektörün en üst noktası. Herkesin hayalini süsleyen, asfalt makinelerinin milisaniyeler içerisinde mücadele ettiği bir yarış dünyası. Bu yarışların geçmişi 1920’li ve 1930’lu yıllarda yapılan  Avrupa Grand Prix yarışlarına kadar dayanıyor. Günümüzde yapılmakta olan dünya şampiyonası ise, 1950 yılında İngiltere’nin Silverstone pistinde yapılan ilk yarış ile başladı. O günden sonra motor sporlarının zirvesi haline gelen seri, tüm dünya tarafından hayranlıkla takip eden bir heyecana dönüştü.

Günümüzdeki Formula 1 araçları ilk yapılan yarışın başladığı günden bu yana çok farklı görünümlere büründü. Eskiden 300 km/s hıza yaklaşan Formula 1 araçları, günümüzde 350 km/s hızı çok ama çok kısa sürede görebilecek kadar gelişti. Ortalama hızlarında ise, inanılmaz seviyelerde artış yaşandı. Her dönem gelişme kaydeden bu araçların 2050’lerde tamamen elektrikli olması planlanıyor.

Şu an tamamen elektrikli araçlardan oluşan Formula E serisi bulunuyor ancak Mclaren şirketi, 2050 yılında Formula 1’in de tamamen elektriğe geçeceğini öngörüyor. Bu yapı üzerine kurulan firmanın önümüzdeki yıllardaki yarış aracı konsepti MCLExtreme, saatte tam 500 km hıza çıkabilecek potansiyele sahip. Uzmanlar hedeflenen bu yüksek hıza, kendini tamir etme yeteneğine sahip yeni nesil lastikler ile sorunsuz şekilde çıkılabileceğini belirtiyor. Bu lastikler sayesinde asla yol tutuşunun kaybedilmeyeceği ve yarış sırasında değişimin gerekmeyeceği söyleniyor.

Şirket, 2050 yılında hayata geçirmeyi planladığı araçlarını her ne kadar günümüz çizgileriyle oluştursa da, şekil değiştiren bir gövde yapısı üzerinde de çalışıyor. Bu özellik sayesinde aracın, virajlarda genişleyerek yol tuşunu artıracağı, uzun virajlarda ise olabilecek en dar şekle gelerek sürtünmeyi azaltacağı belirtiliyor. McLaren Applied Technologies grubu araçlarda kablosuz şarj sisteminin de kullanılacağınında altını çiziyor.

Geleceğin pilotları

Geleceğin Formulasında da yarışın içerisindeki pilotlar, aktif olarak bulunmaya devam edecek. Ayrıca pilotlar yarış sırasında izleyiciler ile etkileşim kurabilecek. Pilotların yarış esnasındaki hislerinin seyircilere geçebilmesi için de yeni bir sistem tasarlanıyor. Örnek vermek gerekirse; pilot sinirlenildiği zaman aracın dışında kırmızı, sakin olduğunda ise yeşil ışıklar yanacak şeklinde bir çalışma yapılıyor. Pilotların anlık duygularını daha görsel ve etkileyici şekilde izleyicilere aktaracak olan şirket, fanların tepkilerini de pilotlara aktaracak bir geleceğin hayalini kuruyor. Firma aynı zamanda  yapay zeka teknolojilerinden de yararlanmak istiyor. Gelişme aşamasında olan bu araçların yapay zeka geliştirme konusunda binek otomobiller için bir test merkezi olması da hedefleniyor.

Tasarlanan pistler

Hayallerinde sınır tanımayan şirket, otomobil ve sürücülerin yanı sıra geleceğin pistlerini de tasarlıyor. Tam donanımlı bu tasarım otomobiller için oldukça yaratıcı pistler hayal eden firma, sporun geleceğini piste gelenleri yarışın içerisine daha çok sokacak etkileyici bir yapıda kurmak istiyor. Yeni pistlerin daha agresif olacağı söylenirken, sürece eskiden olduğu gibi ciddi şekilde eğimli pistlerin de dahil olacağı belirtiliyor.

Tasarlanması planlanan yeni pist alanlarının içinde televizyon izleyicileri de unutulmuyor. Pist alanlarının çeşitli alanlarına eklenecek kameralar aracılığıyla yarışlar daha etkileyici bir biçimde izlenebilecek ve araçları takip edecek drone’lar ile birlikte her an görülebilecek. Ciddi bir dönüşüm yaşayacak olan Formula 1 dünyası, diğer motor sporları serilerine de örnek teşkil edecek nitelikte olacak gibi görünüyor. Teknolojinin ve insan bedeninin limitlerini sonuna kadar zorlamayı planlayan McLaren ise bu konuda öncü olmak istiyor.