Floyd'u öldüren polislerden birisi serbest bırakıldı

ABD - Minnesota'da bulunan Minneapolis kentinin güney mahallesinde polis şiddeti sonrasında hayatını kaybeden 46 yaşındaki George Floyd,'un ölümüne neden olan dört polisten birisi kefaletinin ödenmesi üzerine serbest bırakıldı.

Minneapolis'te, bir marketteki alışverişi sırasında verdiği 20 Amerikan dolarının sahte olduğundan şüphenildiği iddiası ile polise haber verilmesinin ardından sahte banknot ihbarı için gelen polislerden birisinin dizi ile bastırması sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybeden George Floyd adına protestolar sürüyor. 

George Floyd’un ardından başlatılan cinayet davası sürerken Floyd'un ölümü sırasında olay yerinde bulunan diğer 3 polis memuru Thomas Lane, J. Kueng ve Tou Thao ikinci dereceden cinayete yardım ve yataklıkla yargılanmaya devam ediyor. 

Şerif Ofisi'ne göre Hennepin cezaevinde tutulan 37 yaşındaki Lane, 750 bin dolarlık kefalet bedelinin ödenmesinin ardından serbest bırakıldı. Lane'in avukatı Earl Gray, müvekkilinin cinayet sırasında Floyd'a yardım etmeye çalıştığını ifade etti.