Five Eyes'tan Çinli hacker grubu Volt Typhoon'a karşı uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'in petrol, doğal gaz boru hatları ve demiryolu sistemleri gibi kritik öneme sahip ABD altyapısına karşı siber saldırılar düzenleyebileceğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, "ABD istihbarat topluluğu, Çin'in petrol ve doğal gaz boru hatları ve demiryolu sistemleri de dâhil olmak üzere, ABD'deki kritik altyapı hizmetlerini kesintiye uğratabilecek siber saldırılar düzenleyebileceğini değerlendiriyor" dedi.

Miller, hükûmetin ve kamudaki siber güvenlik uzmanlarının tetikte kalmasının hayatî önem taşıdığını söyledi.

Al Jazeera’nın haberine göre, Microsoft tarafından "Volt Typhoon" olarak adlandırılan casusluk grubu; Five Eyes olarak bilinen ve ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'tan oluşan siber güvenlik ve istihbarat ortaklığı tarafından çarşamba günü yayınlanan bir uyarıya konu oldu.

Microsoft araştırmacıları, Volt Typhoon'un "gelecekteki krizler sırasında ABD ile Asya bölgesi arasındaki kritik iletişim altyapısını bozabilecek" kapasiteler geliştirdiğini aktardı.

Microsoft, Volt Typhoon’un operasyonlarının, dosyaları kendisi yüklemek yerine saldırıları gerçekleştirmek için mevcut programları kullanan dosyasız kötü amaçlı yazılımlara dayandığını belirtti.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), "potansiyel izinsiz girişlerin ve ilgili etkilerin genişliğini" anlamak için çalıştığını ifade etti.

Çin hükûmeti, Five Eyes’tan gelen uyarıları "toplu bir dezenformasyon kampanyası" olarak nitelendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, gazetecilere verdiği demeçte, Five Eyes’tan gelen uyarıların istihbarat ittifakını destekleme amacı taşıdığını ve asıl bilgisayar korsanlığı suçunun Washington'da işlendiğini söyledi.

Mao, demecinde, "Bu, kanıtların eksik olduğu, profesyonellikten son derece uzak bir rapor … Amerika Birleşik Devletleri, bilgisayar korsanlığı imparatorluğudur" ifadelerini kullandı.