Fırat’ın doğusu için geri sayım başladı

Amerika Birleşik Devletleri'ne verilen süre doldu. Amerika, güvenli bölge için Türkiye'nin istediği adımları atmadı ve Fırat'ın doğusu için geri sayım başladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ye verilen süre doldu. Amerika, güvenli bölge için Türkiye'nin istediği adımları atmadı ve Fırat'ın doğusu için geri sayım başladı. Bir yandan Türkiye ile anlaşma yapan ABD diğer yandan da terör örgütü YPG ve PKK'yı destekledi. Washington yönetimi Türkiye ile anlaştığı süre zarfı içinde terör örgütüne çeşitli güzargahlardan yüzlerce tır yardım gönderdi. Söz konusu tırlarda silahların yanı sıra, hazır beton bloklar, arazi araçları, jeneratörler, çok miktarda yakıt tankeri ve kapalı kasaların yer aldığı ortaya çıktı. ABD’nin güvenli bölge oyununun farkına varan Türkiye, Fırat’ın Doğu’sunda tek başına mücadele etme kararı aldı.

Söz konusu karar üzerine Beyaz Saray'dan, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak." açıklaması yapıldı. Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak." ifadeleri kullanıldı.

Konuya ilişkin ilk açıklama , Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak" ifadelerine yer verdi. Kalın, Türkiye'nin güçlü ve kararlı olduğunu vurguladı.

Erdoğan-Trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Pazar akşamı yaptıkları telefon görüşmesinde ana gündem maddesi Fırat'ın doğusunda yapılması planlanan  askeri operasyon ve güvenli bölge konularıydı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenli bölgenin şart olduğunu belirtti ve ABD'nin ikili mutabakatın gerekliliklerini yerine getirmemesinden ötürü duyduğu rahatsızlığı iletti. Beyaz Saray sözcüsü Stephanie Grisham’da yazılı açıklamasında, Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği aktarıldı. Anadolu Ajansı'nın aktardığı Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, görüşmede Erdoğan "PKK-YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünü sağlayacak koşulların oluşturulması için güvenli bölgenin şart olduğunu" ifade etti.

Gözlem noktaları boşaltılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü yaptığı açıklamada ”Belki bugün belki yarın denecek kadar yakın’’ sözleriyle Suriye’de güvenli bölge çalışmalarına başlanacağını duyurmuştu. Yaşanan son gelişmeler ışığında da yerel kaynaklar, ABD güçlerinin Türkiye sınırından güneye doğru hareket ettiğini duyurdu. Tel Abyad'da ABD askerleri tarafından kullanılan bir üssün boşaltıldığına dair fotoğraf paylaşıldı. Yerel kaynaklara göre Amerikan askerleri, zırhlı konvoylar eşliğinde Tel Abyad’dan çekildi. 

Erdoğan’dan ilk açıklama

ABD Başkanı Trump ile görüşmesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Akşamki görüşmemizden sonra sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor. Bu yeni bir şey değil, geçmişi olan bir şey. Sayın Trump talimatını vermişti, çekilmeyi emretmişti ama bu gecikmişti. Dün akşamki görüşmeden sonra bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Verilmiş bir kararımız var. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Kararlılığımız sürüyor. Terör örgütlerinin tehditlerini kabul etmemiz mümkün değil’’ dedi. ABD Başkanı Trump ile yapılması planlanan görüşmeye ilişkin de bilgi veren Erdoğan, "Büyük ihtimalle önümüzdeki ayın ilk yarısında bu ziyareti gerçekleştireceğiz. Washington'da bu ziyaret olacak. Yüzyüze olması işin derinliğini, Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgedeki gelişmeleri ele alma fırsatımız olacak" diye konuştu.

Fıratın Doğusu neresi?

Fırat’ın doğusun ifadesiyle esasen Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Suriye toprakları kast edilmektedir. Bilindiği üzere Türkiye’den doğan ve Suriye topraklarına ulaşan Fırat nehri Suriye’nin kuzeyinden girip, yine Suriye üzerinden Irak’a giriş yapmakta ve buradan Basra Körfezi’ne dökülmektedir. Nehrin Suriye topraklarındaki doğu kesimi aynı zamanda Türkiye’nin güneyindeki kara sınırının en uzun kısmıdır.