Kanada'da evler denize döküldü

Porto Riko'yu etkisi altına alan ve milyonlarca kişinin elektriksiz kalmasına neden olan Fiona kasırgası, Kanada kıyılarında evleri denize döktü. Fırtınanın ülkeyi vurmasının ardından Başbakan Trudeau, Japonya eski başbakanı Shinzo Abe'nin cenazesine katılmayacağını duyurdu.

Porto Riko'dan başlayan ve Dominik Cumhuriyeti'nde de etkili olan Fiona kasırgası Kanada kıyılarına ulaştı. Yaklaşan kasırga nedeniyle Atlantik'e kıyısı bulunan Nova Scotia, Prince Edward Adası, Newfoundland ve New Brunswick eyaletlerinin yanı sıra Quebec'in bazı bölgeleri için uyarı yapıldı. 

Kasırgadan 'tropik fırtına' seviyesine düşürülen şiddetli rüzgar nedeniyle Kanada'nın kıyılarında bulunan evler denize döküldü. Kanada polisi fırtınayı, "daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemediğini" olarak nitelendirdi. 

Fırtınadan hasar gören bölgelerin hızla onarılması için Kanada ordusu Nova Scotia'ya konuşlandırıldı. Fırtınanın ülkede etkili olmasının ardından eski Japonya başbakanı Shinzo Abe'nin cenaze törenine katılmayacağını duyurarak, "Federal hükümetin yardım etmek için yapabileceği bir şey varsa, orada olacağız" ifadelerini kullandı. 

Yerel gazeteci Rene Roy, CBC'ye verdiği demeçte, Newfoundland'ın güneybatı ucundaki 4.067 nüfuslu Port aux Basques'de sel nedeniyle evlerin denize döküldüğünü duyurdu. Kanada'da yetkililer 20 evin kaybolduğunu doğruladı. 

Kanada'da beş bölgede etkili olan fırtınanın nedeniyle hem elektrik hatları hem de içme su kaynakları zarar gördü. Elektrik şirketleri, onarımın günler sürebileceğini ifade etti.