NATO, Ukrayna krizinin ardından Doğu Avrupa’da güçleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardından Doğu Avrupa’daki ülkeler büyük bir endişe yaşıyor. Finlandiya, İsveç ve Bosna Hersek gibi ülkeler, NATO’ya üye olarak Rusya karşısında kendilerini güvence altına almak istiyor. Peki, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği gerçekleşecek mi?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sonrası Helsinki ve Stockholm, yeni bir güvenlik stratejisi belirlemeye çalışıyor. Rusya ile 1.300 kilometre sınır paylaşan Finlandiya ile İsveç, bir süredir NATO’ya üye olma hesapları yapıyor. 

114

Rusya ise her iki ülkeyi bu konuda ciddi bir şekilde uyarıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi Kuzey Avrupa’da barış ve kıtanın güvenlik mimarisi konusunda olumsuz sonuçlara neden olur” ifadelerini kullandı. 

214

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ise Finlandiya ve İsveç’in ittifaka üyeliği durumunda Moskova’nın savunmasını güçlendirmek zorunda kalacağını ve ‘nükleerden arındırılmış’ bir Baltık’ın mümkün olamayacağını söyledi. 

Ancak tüm bu tehditlere rağmen Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olma konusunu müzakere etmeye devam ediyor. Finlandiya’nın, Mayıs ayında üyelik için ittifaka başvurabileceği belirtiliyor. 

414