Türkiye Madrid'de istediğini aldı

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı memorandumun ardından iki ülkenin NATO’ya üyelik yolu açıldı.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine koyduğu veto kararı, İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO Zirvesi’nde imzalanan memorandum ile aşıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiyalı mevkidaşı Pekka Haavisto ve İsveçli mevkidaşı Anne Linde’nin imzaladığı memorandumda, üç ülkenin terörle mücadelede iş birliği yapacağı kararı alındı.

İmza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson da katıldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin endişelerinin giderileceğini ve iki ülkenin NATO’ya katılımında Türkiye ile mutabakata varıldığını söyledi.

İsveç ve Finlandiya liderleri de Türkiye ile imzaladıkları memorandumdan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Kararın İsveç halkı için değerli olduğunu dile getiren İsveç Başbakanı Andersson, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan terör yasasının da sıkılaştırıldığını belirtti.

Gelecek hafta Brüksel’de yapılacak katılım müzakerelerinin ardından İsveç, NATO davet statüsünü resmen alacak.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ise, “Ortak memorandum, Finlandiya, İsveç ve Türkiye'nin birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlere karşı tam desteklerini genişletme taahhüdünün altını çiziyor. NATO müttefiki olmamız bu taahhüdü daha da güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

ÜÇLÜ MEMORANDUMDA NELER YER ALIYOR?

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü memorandumda yer alan maddeler şu şekilde:

·      Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı gerçekleştirdiği saldırıları açık ve net biçimde kınar.

·      İki ülke de PKK ve diğer tüm terörist örgütlerle bağlantılı kişilerin faaliyetlerini engelleyeceklerini taahhüt eder.

·      Finlandiya ve İsveç, PKK ve uzantılarının para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerine yönelik soruşturma başlatacak ve bunları yasaklayacaktır.

·      Türkiye, Finlandiya ve İsveç, terör örgütlerinin faaliyetlerini engellemek amacıyla aralarındaki iş birliğini artırmaya karar vermişlerdir.

·      Türkiye, NATO’nun açık kapı politikasını ve Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için davet edilmesine desteğini ifade eder.

·      Müstakbel NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaktır.

·      İsveç, 1 Temmuz itibariyle daha etkin bir Terör Suçları Kanunu’nun yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele mevzuatını tahkim edeceğini teyit eder.

·      Türkiye, Finlandiya ve İsveç, aralarında artık hiçbir silah ambargosu bulunmadığını teyit eder.

·      Türkiye, Finlandiya ve İsveç, Washington Anlaşması ilkeleri ve değerlerine bağlılıklarını ifade eder.

·      Finlandiya ve İsveç, Avrupa İade Sözleşmesi’yle uyumlu, bilgi, delil ve istihbaratı dikkate alarak Türkiye’nin terör zanlılarına dair sınır dışı veya iade taleplerini işleme koyacaktır.