Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'nun açıklamaları soru işaretlerine sebep oldu

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO’ya İsveç olmaksızın girebileceklerini söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya girişine destek olmayacağını açıklamasının ardından Finlandiya’nın birliğe tek başına girebileceğini söyledi.

Finlandiya devlet tv kanalı YLE’ye konuşan Haavisto, “İsveç’in başvurusu uzun bir süre bekletilirse durumu değerlendirmemiz gerekir” açıklamasında bulundu.

NBC News, Haavisto’nun meclisteki muhabirlere verdiği röportajda “geri adım” attığını aktardı. Meclisteki raportörlere konuşan Dışişleri Bakanı, YLE’ye verdiği röportajda ifadelerinin kesin olmadığını, ülkesinin NATO’ya hâlâ İsveç ile birlikte girmek istediğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile konuştuğunu söyleyen Haavisto, Stoltenberg’in “NATO iki ülkeyi birlikte katılırken görmek ister” dediğini aktardı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Finlandiya’dan gelen bu açıklamanın üzerine AP’ye “Bu açıklamanın ne anlama geldiğini öğrenmek için Finlandiya ile temas hâlindeyiz [...] İsveç, NATO üyeliğimizle ilgili Finlandiya ve Türkiye ile yapılan antlaşmaya [Üçlü Muhtıra] saygı duyuyor. Hep bunu yaptık ve bunu yapmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.