Filistinlilerden İsrail'deki yeni koalisyona tepki

İsrail’de Netanyahu hükümetinin değişmesi beklense de birçok Filistinli bu değişikliğin hayatlarını iyileştirmeyeceğini düşünüyor. Aşırı sağ ve milliyetçi açıklamalarıyla bilinen İsrail’in muhtemel yeni başbakanı Naftali Bennett’in de Netanyahu ile aynı doğrultuda politikalar izlemesi bekleniyor.

İsrail’deki muhalefet lideri Yair Lapid ve Netanyahu’nun eski müttefiki 49 yaşındaki Naftali Bennett’ın kurduğu koalisyon ile Bennett’in yeni başbakan olması bekleniyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze'deki birçok Filistinli ise İsrail hükümetindeki değişikliğin fark yaratmayacağını söylüyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) temsilcisi Bassem al-Salhi, başbakan adayının Netanyahu'dan daha az aşırı olmadığını belirterek, “Hükümet içinde ne kadar aşırı olduğunu ifade ettiğinden emin olacak” dedi.

Bennett, İsrail'in Batı Şeria'da işgal ettiği bölgelerin ilhak edilmesini her fırsatta savundu. Ancak son dönemde daha ılımlı açıklamalar yaparak, bölgedeki çatışmayı hafifletmek istediklerini ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

İSRAİL’İ KİMİN YÖNETTİĞİNİN ÖNEMİ YOK

Hamas sözcüsü Hazem Qassem, “Filistinliler tarih boyunca sağda, solda, merkezde yer alan düzinelerce İsrail hükümeti gördü. Ancak Filistin halkının hakları söz konusu olduğunda hepsi düşmanca davrandı ve hepsinin yayılmacı politikaları vardı” diyerek İsrail’i kimin yönettiğinin hiçbir önemi olmadığını vurguladı.

Filistinli milliyetçi Balad Partisi'nin lideri Sami Abou Shehadeh ise meselenin Netanyahu'nun “kişiliği” değil, İsrail'in izlediği politikalar olduğunu söyledi. Balad Partisi lideri, “İhtiyacımız olan kişilerde değil İsrail politikalarında ciddi bir değişiklik. Netanyahu'dan önce durum çok kötüydü ve İsrail kendi politikalarında ısrar ettiği sürece Netanyahu'dan sonra da kötü olmaya devam edecek. Bu nedenle bu hükümete (yeni koalisyona) karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazze'de bir hükümet çalışanı olan 29 yaşındaki Ahmed Rezik, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Bir İsrailli lider ile diğeri arasında hiçbir fark yok. Ulusları için iyi ya da kötü olabilirler. Ancak bize gelince hepsi kötü ve Filistinlilere haklarını ve topraklarını vermeyi reddediyorlar” dedi.

MANSUR ABBAS’A TEPKİLER YÜKSELİYOR

Birleşik Arap Listesi'nin lideri Mansur Abbas, Bennett ile farklılıklarını bir kenara koyduğunu ve ayrımcılıktan şikayet eden Filistin vatandaşlarının koşullarını iyileştirmeyi umduğunu söyledi.

Abbas’ın koalisyon anlaşmasını imzaladıktan sonra destekçilerine gönderdiği bir mesajda, "Ülkedeki siyasi güçlerin dengesini değiştirmek için hükümete katılmaya karar verdik" ifadeleri yer aldı.

Abbas'ın partisi, anlaşmanın altyapıyı iyileştirmek ve şiddet içeren suçlarla mücadele etmek için 16 milyar dolar tahsis edilmesini içerdiğini söyledi. Öte yandan, Filistin köylerinde izinsiz inşa edilen evlerin yıkılmasının durdurulması ve Negev Çölü'ndeki Bedevi kasabalarına resmi statü verilmesi gibi hükümlerin bulunduğu da ifade edildi.

Ancak parti ve Abbas tarafından yapılan açıklamalar, Filistinlileri ikna etmedi. İşgal altında olan Batı Şeria ve Gazze'de işgalci güçlerle iş birliği yapılmasını eleştiren Filistinliler, “Gazze'ye yeni bir savaş başlatmak için oy vermesini istediklerinde ne yapacak?” şeklinde tepki gösterdi.